Využití lógru od kávy v domácnosti vás příjemně překvapí a navíc vám ušetří spoustu peněz

Fotografie: Depositphotos

Kávová sedlina je vynikajícím zdrojem organického materiálu, který lze využít k různým účelům. Tento přírodní produkt je plný živin a je užitečný nejen pro vaši domácnost.

Kávovu sedlinu neboli lidově „grunt“ či „lógr“ známe asi všichni. Málokdo si ji ale uchovává i po vypití kávy. Pokud z ní nehodláme věštit, obvykle skončí v koši, což je ale velká škoda. Tento zdroj minerálních prvků totiž není jen zbytkem prášku z kávy. Tento organický materiál může být nepostradatelný pro mnoho domácích prací, ale také pro zkrášlení vašeho domova. Jakmile víte, jak kávovou sedlinu dále používat, už nikdy neskončí v koši!

způsobů použití kávové sedliny, které možná neznáte

Kávová sedlina, bohatá na stopové prvky, se bohužel často vyhazuje do odpadu, přestože je velmi užitečná. Máme tendenci ji vyhazovat (stejně jako např. vaječné skořápky), protože její použití není příliš známé. Věděli jste, že to, co považujeme za kuchyňský odpad, vám může pomoci s půdou na zahradě a mnohem více? Tato složka totiž může být dokonce vaším tajemstvím krásy!

Fotografie: Freepik

Nezbytná zahradnická přísada

Kávová sedlina je nezastavitelné přírodní zahradní hnojivo. Můžete jím posypat půdu před zaléváním rostlin, abyste ji obohatili o živiny a podpořili lepší vyživení rostlin. Další možností, jak lógr na zahradě využít, je přidat ho do hlíny nebo substrátu, promíchat a do této hlíny zasadit květiny, zeleninu a jiné. Káva totiž obsahuje plno cenných látek, které rostlinky ocení.

Kávová sedlina odhání škůdce

Hmyz může být škodlivý pro člověka, ale také pro pokojové rostliny a zahrady. Kávová sedlina je naštěstí vynikajícím odpuzovačem škůdců. Je obzvláště účinný proti mravencům, komárům a blechám, které nesnášejí vůni kávové sedliny. Abyste její sílu využili, stačí sedlinou posypat hlínu kolem rostlin, jež chcete ochránit. Ani slimáci a mšice totiž nemají vůni kávy rádi.

Fotografie: Freepik

Odstraní nečistoty z hrnců a pánví

Kávová sedlina je takovou přírodní drátěnkou. Je účinná, ale nádobí vám nepoškrábe. Pokud máte na pánvi mastnotu nebo připáleniny, je tato přísada tou pravou. Chcete-li využít tento trik přírodního čističe, stačí, když použijete polévkovou lžíci lógru a potřete ji drsnou stranou houbičky! Kouzelné, že? Umýt s ní můžete klidně i dřevěná prkénka a jiné kuchyňské náčiní ze dřeva.

Je skvělá proti zápachu

Tento zdroj živin může být skvělým pomocníkem na zahradě, ale může také pomáhat absorbovat nepříjemné pachy. Odpad z hnědého zlata vám pomůže bojovat i s těmi nejodolnějšími pachy, jako je česnek nebo cibule. Tyto zbytky můžete použít také k odstranění nepříjemného zápachu v chladničce. Stačí dát trochu lógru do malé misky a na několik hodin ji vložit do spotřebiče. Vzpomeňte si na ni, i když budete připravovat rybu nebo krájet česnek.

Bojuje proti kruhům pod očima

To, co slouží jako hnojivo, může být také podporovatelem krásy. Stejně jako čajové sáčky odstraňuje kávová sedlina známky únavy očního okolí, jako jsou tmavé kruhy a otoky. A to z dobrého důvodu – stimuluje krevní oběh v této oblasti, která má tendenci tmavnout. Pokud toho chcete využít, smíchejte tento hnědý prášek s olivovým olejem a naneste ho na pleť. Nechte působit 15 minut a poté opláchněte. Toto ošetření, které byste měli používat každý den, vám po měsíci přinese přesvědčivé výsledky.

Výborný a levný peeling

Chcete-li přirozeně exfoliovat své tělo, použijte kávovou sedlinu místo toho, abyste ji vyhodili. Smíchejte dvě polévkové lžíce kávové sedliny se lžičkou medu a kokosového oleje a poté směs krouživými pohyby vetřete do těla. Pokožka bude lesklejší a jemnější. Je ověřeno, že kávová sedlina navíc pomáhá zmírňovat efekt pomerančové kůry na pokožce způsobený celulitidou.

Další tipy, jak používat kávovou sedlinu

Kávová sedlina vás nikdy nepřestane udivovat. Pomůže vám totiž i s těmito dvěma problémy, díky čemuž se na tyto zbytky tonizujícího nápoje podíváte v novém světle. Kávová sedlina se skvěle hodí i k uvolnění ucpaného dřezu. Chcete-li vyčistit odtok, nasypte do něj kávovou sedlinu a přidejte vařící vodu a bílý ocet. Tento trik můžete použít i pro vaši toaletu.

Fotografie: Pixabay

Kávová sedlina také dodá vlasům tmavší vzhled. S tímto rostlinným barvivem můžete svým hnědým nebo tmavě hnědým vlasům dodat krásný melír. Pro zvýraznění barvy smíchejte vodu s kávovou sedlinou a po umytí šamponem ji opláchněte. Recyklace kávové sedliny je nejen ekologická, ale také ekonomická! Tento prášek může nahradit mnoho drahých produktů a má stejné výsledky.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]