Vyvarujte se zlozvykům, které přispívají k tvorbě nepříjemných hemoroidů

Fotografie: Depositphotos

Právě hýždě bývají centrem pozornosti, víte však, že jsou také známkou našeho zdraví? Pevné hýždě se podílejí na správném držení pánve, vzpřímeném postoji a zajišťují ovládání kyčelního kloubu. Pokud se této oblasti věnujeme dostatečně, vysloužíme si také obdiv okolí.

Nicméně posilování hýžďových svalů není jen o kráse, ale přispívá k našemu zdraví. Existují totiž zlozvyky, kterými podporujeme vznik nepříjemného onemocnění – hemoroidů. Právě nedostatek pohybu a časté sezení na zadku se podílí na vzniku tohoto onemocnění.

Tento typ onemocnění trápí lidstvo od pradávna. Hemoroidy jsou neoddělitelnou součástí konečníku. Přispívají k dokonalému utěsnění konečníku a doplňují funkci svalů. Oslabením této části dochází k zvětšování „hemoroidálních polštářů“ a postupnému výhřezu z konečníku (análního otvoru) a tím pádem k rozvoji onemocnění, které je doprovázeno svěděním, bolestí, případně i krvácením.

Nejlepší je bezpochyby prevence. A to v podobě jídelníčku, který obsahuje doporučené denní množství vlákniny, nezanedbávat pitný režim a dalším. Které to jsou?

Nezadržujte potřebu

Pokud cítíte potřebu, pak běžte a na nic nečekejte. To je jeden ze zlozvyků a zároveň i nejsnadnější prevence vzniku hemoroidů. Ignorování matky přírody přináší sebou zdravotní rizika. Vznik hemoroidů je jedním z nich.

Vykonejte potřebu a odejděte

Mnoho lidí si často plete toaletu s kanceláří nebo čítárnou. Sedí, v ruce telefon a surfují po internetu, vyřizují emaily, odepisují na SMS nebo čtou. Čím déle sedíte na toaletě, tím větší tlak vyvíjíte na oblast konečníku a zatěžujete anální cévy.

Fotografie: Pixabay

Sedavé zaměstnání

Na vznik hemoroidů jsou často náchylní především lidé, kteří celý den sedí na zadku. Tím nemyslíme nic špatného. Víme, že pracují. Pokud je to i váš případ, nezapomínejte pravidelně od pracovního stolu vstát a protáhnout se, projít a jakkoli se hýbat.

Je nutné udržet střevní trakt v pohybu. Vhodné aktivity pro vás: chůze, běh, kolo, koloběžka, jóga, strečink a různá cvičení, kterého dnes najdete na internetu spousty.

Pokud už hemoroidy máte, pak pozor na cvičení typu: cyklistika, jízda na rotopedu, veslování, vzpírání.

Stravovací zlozvyky

Špatný životní styl a nevhodná strava jsou dalším z neduhů, které poškozují zdraví a mohou způsobovat i homorodiální onemocnění. Strava by měla být taková, aby byla stolice měkká a snadno vylučitelná. To znamená dodržovat pitný režim, správný příjem vlákniny (25 až 30 gramů za den). Zdroje vlákniny: ovoce, zelenina, ovesné vločky, luštěniny, ječmen, hnědá rýže, ořechy a semena a další…

Zanedbání onemocnění

Nebojte se svěřit lékaři. Jde sice o choulostivé téma, ale pokud je onemocnění podchyceno včas, nemusí vám zase až tolik znepříjemňovat a omezovat život. Lékař je tady od toho, aby vám pomohl a poradil.