Zápach nohou může způsobovat v první řadě nevhodná obuv. Ideální je, pokud nosíte tu koženou, která skvěle absorbuje případný pot a noze se přizpůsobí. Pokud však sportujete, nebo milujete turistiku, potká vás nepříjemný odér tak jako tak. Ten je způsobený nadměrným pocením dolních končetin. Existuje však několik postupů, které pomohou intenzivnímu zápachu předejít.
Správná a důkladná hygiena je základ
V první fázi je nutné pečlivě se o nohy starat při sprše či koupeli. Po dlouhém dni tedy nohy omývejte ideálně mýdlem a teplou vodou a nezapomeňte je dobře osušit i mezi prsty. I když nosíte koženou obuv, potřebují nohy pravidelnou regeneraci a očistu. Minimálně tedy jednou denně. Pakliže zaregistrujete jakési kožní onemocnění a mykózy, ihned je řešte speciálními přípravky.
Preferujte bavlněné ponožky
Jako prevence zápachu nohou zafungují dobře i bavlněné ponožky. Ty totiž pot perfektně absorbují. Vyvarujte se syntetickým materiálům, které mohou na pokožce způsobovat i kopřivku a alergické reakce. Kromě jiného podněcují nepříjemný odér.
Přírodní produkty, které vaše nohy zregenerují a vydezinfikují
Proti nepříjemnému zápachu je možné použít i koupel nohou z jedlé sody. Tu aplikujte na dvacet až třicet minut a poté dolní končetiny dobře osušte. Rovněž lze sodu nasypat přímo na pokožku a mokrýma rukama ji rozetřít. Tím nohy dokonale prokrvíte i očistíte.
Po oplachu se osušte a nasaďte si bavlněné ponožky. Odéru tak dáte záhy vale. Některé zkušené hospodyňky dokonce tvrdí, že zápach se dá redukovat tak, že jedlou sodu vsypete do bot, necháte působit přes noc a pak vysypete. Obuv vydezinfikuje a absorbuje veškeré pachy.
Vsadit můžete i na zázračný jablečný ocet. Ten má antibakteriální a antifungální účinky. Koupel připravíte z šálku jablečného octa a lavoru s teplou vodou. Nohy máčejte přibližně čtvrt hodiny, nakonec důkladně opláchněte a otřete jemným ručníkem.
Další metody, které pomohou proti zápachu nohou
Vyzkoušeli jste někdy čajovou lázeň? I ta má příznivé účinky, co se týká eliminace zápachu nohou. Reguluje mimo jiné pH kůže a stahuje póry. A jak koupel připravit? V litru horké vody vylouhujte asi pět sáčků černého čaje. Až výluh vychladne, ponořte do něj dolní končetiny a máčejte asi dvacet minut. Tekutinu je však možné zředit studenou vodou, abyste nemuseli čekat na zchladnutí.
Velice prospěšná je i proslulá sůl Epsom neboli síran hořečnatý. Napusťte si do lavoru teplou vodu a vsypte do ní jednu až dvě lžíce soli. V lázni nohy koupejte cca 15 minut. Posléze budou svěží a uvolněné po celý den.