Cena vzácné dvacetikoruny se pohybuje kolem 120 000 Kč. Chybí na ní státní znak a rok vydání

Fotografie: Depositphotos

Někdo čeká na pohádkové dědictví, jiný zkouší škrábat losy. Možná ale zjistíte, že skutečný poklad máte už teď v peněžence.

O vzácné desetikoruně z roku 1993 slyšela asi většina lidí – vyšlo o ní i mnoho článků, díky kterým se dostala do povědomí. O podobně „drahé“ minci z řad dvacetikorun ale slyšel asi málokdo. Přitom se klidně může stát, že ji máte doma.

Vzácné mince obíhají mezi lidmi

Přestože od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika, ještě není tak daleko, sběratelé vzácných mincí už mají mezi oběhovými korunami několik vyhledávaných kousků. Kdekdo asi slyšel o vzácné desetikoruně pocházející z roku 2000 či té z roku 1993, zmiňuje ČeskýRozhlas. Podle tohoto webu se cena první zmiňované může pohybovat v řádech jednotek tisíc, druhá mince pak může šťastnému nálezci přinést několik desítek tisíc.

Taková „bílá vrána“ se ale nachází i o trochu výše – konkrétně mezi dvacetikorunami. Cena této mince se pohybuje dokonce až kolem 120 000 korun, jak uvedl web TN, přičemž do této výše se vyšplhala pravděpodobně i díky zájmu zahraničních sběratelů. Ti za ni byli ochotni v dražbě utratit i 5 tisíc eur. Důležité je vědět, jak raritní minci poznat.

Vzácné české mince mohou mít hodnotu v řádech desetitisíců. Sbírají se i kusy z chyboražby

Není dvacka jako dvacka

Jak uvádí web České národní banky, standardní dvacetikoruna obíhá mezi lidmi od května roku 1993. Autorem návrhu je Vladimír Oppl, přičemž jeho motiv se razí do oceli plátované slitinou mědi a zinku. Na lícní straně se nachází český lev, na rubové je postava sv. Václava. Z roku 2000 pak pochází varianta s hodinovým strojkem, ta sama o sobě nikterak vzácná není.

Fotografie: Depositphotos

Ona raritní mince se liší chybnou ražbu. Na líci i rubu tak najdete totožný motiv sv. Václava na koni. To zároveň znamená, že na ní chybí státní znak a rok vydání. I za předpokladu, že takovou minci najdete, ještě ale nejásejte – záleží totiž na jejím stavu. Mezi sběrateli jsou žádané jen mince v perfektním stavu.

Ale pokud v peněžence tento jackpot nenajdete, nevěšte hlavu. Některé mince si na svůj okamžik slávy musí počkat, třeba jako deseticentová mince, která ležela v trezoru 40 let, o níž jsme na SvětěKreativity rovněž psali.

Zdroj: ČeskýRozhlas, TN, Česká národní banka

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*