Zahradnice prozradila, jak správně pečovat o orchideje. Už vám nikdy neuhynou a budou krásně kvést několikrát do roka

Fotografie: Freepik

Orchideje patří k velice oblíbeným květinám jak řezaným, tak také pěstovaným v květináčích. Hlavním důvodem je samozřejmě krása a pestrost jejich květů, orchidejí existuje opravdu řada druhů a každý si najde ty, které se mu nejvíce líbí.

Navíc, nejedná se o rostliny příliš náročné na péči, což znamená, že postačí znalost a dodržování několika jednoduchých pravidel a rostlinám se zpravidla v domácím prostředí daří.

Umístění

V době, kdy orchidej nekvete, jí bude svědčit místo, kde teplota vzduchu nepřesáhne 15 °C. Tam ji dejte přibližně na 3 týdny, kde si odpočine. I v zimním období by neměla být v příliš teplé místnosti, přičemž nejméně vhodné je umístit rostlinu v blízkosti zdroje tepla, například u radiátoru.

Fotografie: Freepik

Zálivka

Když si nejste jisti, jestli vaše rostlina potřebuje vodu, zkontrolujte barvu kořenů. Pokud je našedlá, je to neklamná známka toho, že je orchidej třeba zalít. V normálním stavu jsou totiž kořeny orchidejí zelené a mají lesklý povrch.

Níže jsou uvedena pravidla, která je ve vztahu k zálivce nutno dodržet:

  • květináč s rostlinou by měl stát na vrstvě tvořené kuličkami z hlíny nebo štěrku, v nichž je stále udržována trocha vody, z níž si rostlina doplňuje případné chybějící množství
  • pokud máte pouze květináč s miskou, naplňte misku vodou a květináč v ní nechce stát přibližně půl hodiny; za tuto dobu si rostlina vezme potřebnou vláhu a květináč už by dál v misce stát neměl; tento postup se doporučuje opakovat jednou týdně
Fotografie: Freepik
  • pokud orchidej zaléváte klasicky, vždy je třeba pamatovat na možnost odtoku přebytečné vláhy od kořenů
  • listy nepolévejte vodou, ale rostlinám svědčí, když listům dopřejete jednou začat velice jemný postřik.

Hnojení

Orchidej se doporučuje v období, kdy kvete, hnojit hnojivem s obsahem draslíku, přičemž hnojivo v období růstu by mělo obsahovat především dusík.

Péče o listy

Jak již bylo uvedeno v části týkající se zálivky, listům svědčí občasný velice lehký postřik vodou. Abyste zajistili optimální průběh fotosyntézy, je třeba listy udržovat čisté a bez prachu, čehož docílíte nejlépe jemným otřením navlhčeným hadříkem.

Fotografie: Freepik

Prořezávání a přesazování

Pokud jde o kořeny, věnujte pozornost těm, které jsou shnilé nebo naopak suché. Všechny takové kořeny, které nejsou zdravé, odřízněte ostrým nožíkem a řez vydezinfikujte skořicí v prášku. Kořeny kontrolujte minimálně jednou za dva roky při přesazování. S kořeny při tom nakládejte šetrně a pokud je to zapotřebí, dopřejte rostlině větší květináč.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]