Řidiči se v reflexních vestách seřadí na dvoře. Jen počkejte, až se spustí hudba

Fotografie: Depositphotos

Během kovidových lockdownů vznikl zvláštní fenomén. Začala vznikat amatérská taneční videa, která měla pobavit ostatní, když se nikam nemohlo.

U zrodu tohoto fenoménu stálo šest lidí z africké Angoly. V tu dobu byla hitem píseň od DJ Master KG, který je jihoafrickým hudebníkem a producentem. Šestice přátel pak natočila zábavné taneční video, které se začalo rychle šířit po sociálních sítích a získávalo na popularitě. Začali se přidávat lidé z dalších zemí z celého světa a natáčeli podobná taneční videa.

Na sociálních sítích se objevily tisíce takových videí

Nakonec se pro tuto zvláštnost ujal termín Jeruzalémská výzva. Píseň je nazpívaná v Zulu, jednom z 11 národních jazyků Jižní Afriky. Je modlitbou k Bohu, aby zpěváka vzal do svatého města Jeruzaléma. Choreografie je docela jednoduchá a tak se jí naučí opravdu každý. I když některým to jde o poznání lépe. Chytlavá melodie a rytmus si rychle získaly miliony fanoušků.

Výzva pak spočívá v tom, že zpravidla nějaká profesní skupina, natočí video, kde na tuto píseň tancují. Video umístí na sociální sítě a vyzvou někoho dalšího, aby zkusil jejich ztvárnění překonat. Na YouTube se tak můžete podívat na tisíce videí, lidí, kteří se do výzvy zapojili. Některá videa zapadla, ale mnohá nasbírala miliony zhlédnutí.

Čeští záchranáři se v konkurenci neztratili

U nás vytvořili asi nejpůsobivější video zaměstnanci zdravotní záchranné služby z Libereckého kraje. Zapojili do něj vrtulník, blikající sanitky i působivé blikající záchranářské uniformy. Jejich výzvu vidělo téměř 700 000 lidí a ve světové konkurenci rozhodně nezapadli. V době vrcholící pandemie tak všichni tito lidé pomáhali trochu odlehčit těžkou atmosféru. A obzvlášť zdravotníci, hasiči a policisté, mohli alespoň na chvíli přijít na jiné myšlenky.

Autorovi písně je pouhých 25 let. A on samotný byl jejím úspěchem i vším, co později následovalo, naprosto zaskočen. Jeho píseň totiž bořila hitparádové žebříčky v Evropě i Americe, přesto, že je v jazyce, kterému nikdo nerozumí. A tančí na ni snad úplně každý, policisté, záchranáři, hasiči, zdravotníci, děti, maminky a dokonce i jeptišky.

Dopravní firma ze Švédska to také rozjela

Přesto, že kovidová pandemie pomalu končí, Jeruzalémská výzva stále žije. Přibývají tak další a další videa, ve kterých se lidé snaží předvést tanec co nejoriginálnějším způsobem. Vy se ve videu níže můžete podívat na to, jak se s výzvou poprali zaměstnanci dopravní firmy Koppom z Charlottenburgu ve Švédsku. Video natáčeli s tím, že musí být vtipné, protože chtěli lidi v každodenním životě trochu pobavit.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*