Orchidej je velmi krásná a oblíbená pokojová kytka. Ze všeho nejkrásnější je v období kvetení. Pokud však nedokážete splnit požadavky této úžasné rostliny, krásných květů se nedočkáte. Možná vám někdo orchidej daroval, možná jste si ji koupili sami bez patřičných vědomostí, jak o ní pečovat a nyní kytka chřadne. Pokusíme se vám poradit, jak ji opět přivést k životu.
Má ráda teplo
Orchidej má ráda teplo, pozor tedy na chlad či průvan. Ideální je pro ní stálejší teplota v rozmezí mezi 20 až 25 stupni. Pokud se vám tuto teplotu podaří udržovat během celého roku, pak je to jen dobře. Vždy raději tepleji, než nižší teploty.
Dostatek světla
Orchidej má vedle tepla ráda dostatek světla, ale pozor na přímé ostré sluníčko, to by ji mohlo ublížit. Jestliže ji však najdete místečko s dostatkem denního světla, bude se jí dařit a odvděčí se vám kvetením.
Nádoba na pěstování
Pěstovat ji lze i v běžném, leč prostorném květináči. Nejlépe se ji ale daří v transparentní nádobě. Ať už je to plast nebo sklo. Jen tak může dostatek denního světla až ke kořenovému systému. Mimo to potřebují kořeny dostatek místa, tudíž svou roli hraje i správná velikost.
Zálivka
Květinu zavlažujeme tehdy, až je zemina suchá, ale ne úplně vysušená…a nejlépe tak, že nádobu s kytkou postavíte do misky s vodou a necháte 20 minut stát, pak kytku vrátíte na své místo, případně zalévejte do misky, aby si kořenový systém vzal potřebné množství vody, přebytky vody pak vylijte. Květina nesmí mít mokrou půdu ani stát ve vodě.
Květinu můžete zalít i shora, ale vodu, která vyteče do misky pak vylijte. Máte-li možnost chytat za oknem či na balkoně nebo zahradě dešťovou vodu, použijte k zalévání pokojových kytek právě dešťovku.
Substrát a hnojivo
V zahradnictví dostanete koupit substrát přímo pro orchideje, čímž si usnadníte práci. Jde o směs, která udrží dlouhodoběji vlhkost a nedojde tedy ke zbytečnému přelévání a zahnívání kytky.
Hnojivo dodáváme co dva až tři týdny během jara a léta. K dispozici jsou přímo určená hnojiva pro orchideje, ale použít lze i běžné hnojivo pro pokojové kytky.
Nerada se stěhuje
Pečlivě uvažte, kde kytku doma umístíte. Nemá ráda časté změny. Přenášení z kuchyně do ložnice, z ložnice do obýváku by ji působilo stres. Ostatně takto to má většina kytek.
Jak přivést k životu zanedbanou orchidej? Dejte si substrát, který ji vyhovuje nejlépe, vhodnou nádobu, hnojte ji, správně zalévejte, udržujte stálou teplotu a najděte ji vhodné místečko. Ona se vám za to odvděčí svou krásou.
Fotografie: Pixabay