Zátka na láhvi od oleje má skrytou funkci. Ani šéfkuchaři nechápou, že si jí nevšimli už před lety

Fotografie: Freepik

O funkci malého plastového uzávěru na láhvi s olejem ví málokdo. Nikdy nevyhazujte odtrženou plastovou část, dobře vám v kuchyni poslouží.

Většina olejů, které se prodávají v plastových lahvích, mají typický plastový uzávěr. Najdete ho u slunečnicových a řepkových olejů. Mají ho i některé olivové oleje, pokud nejsou ve skleněné láhvi. Určitě ale nevíte o funkci, již má plastová zátka, kterou po odtržení automaticky házíte do koše. Dole se můžete podívat na video, jak se zátka používá.

Plastovou zátku po odtržení nevyhazujte

Plastový uzávěr může být buď šroubovací, nebo nejdříve musíte odstranit plastový pásek a uzávěr otevřít odklopením. Oba tyto typy vršků však skrývají ještě plastovou zátku. Ta je opatřena malým okem, abyste ji mohli pohodlně uchopit a odtrhnout. Většina lidí tento malý kousek plastu vyhodí do koše, aniž by tušila, že má výbornou funkci, která usnadní manipulaci s olejem.

Když používáte kuchyňský olej v plastových lahvích, které jsou poměrně měkké, může snadno dojít k nechtěnému přelití, nebo dokonce vystříknutí oleje do pánve, což může být i nebezpečné. Když je láhev plná a vy ji nakloníte nad pánev, měkký plast se pod tlakem oleje zdeformuje a může vytlačit více oleje, než jste chtěli. Každé hospodyňce se to nejspíš už někdy stalo.

Uděláte z něj jednoduchý dávkovač

A právě toto je hlavní funkce onoho malého kousku plastu. Když ho totiž otočíte a vrátíte zpět do plastového uzávěru, vznikne vám praktická nálevka, která už nedovolí, aby olej z láhve vystříkl velkým proudem. Zátku vložte obráceně, tedy očko, za něž jste zátku drželi, bude nyní uvnitř láhve. Bude tak plnit funkci praktického dávkovače, který před sebe nepustí velké množství oleje, ani pokud láhev hodně nahnete.

Tato funkce vám může ušetřit hodně nehod při vaření, kdy se olej vylije mimo pánev na sporák nebo vystříkne na obklady. Někdo řeší dávkování oleje tím, že si koupí speciální láhev s dávkovačem, do níž olej přelévá. To už však dělat nemusíte, s tímto praktickým trikem budete mít proud oleje vždy pod kontrolou a žádné nebezpečí vaší kuchyni nebo vám hrozit nebude. Jak správně nasadit plastovou zátku zpět na olej, se podívejte ve videu.

Zdroj: Pikio