Listy vlašského ořechu tlumí bolest, hojí rány a mají další skvělé vlastnosti

Listy z vlašského ořechu jsou skvělým přírodním léčivem. Listy mají například tyto účinky: hojí rány, zastavují krvácení, mají antifungální účinky, působí proti parazitům, ulevují od bolesti, posilují imunitu. V oblastech, kde tyto ořechy rostou (či rostly), se jejich listy po staletí využívají k hojení ran, potlačování a léčení úplavice, otrav a pro lepší trávení.

Listy vlašského ořechu se používají i v moderní medicíně. V lékárnách si lze zakoupit olejový či lihový roztok připravený na bázi ořechových listů. Určen je především k léčbě paradontózy a kožních chorob.

Listy vlašského ořechu v lidové medicíně

Odvar – Listy vlašských ořechů se používají různým způsobem. Například se z nich dělají odvary. Pokud si ho chcete udělat i vy, musíte na to použít lžičku sušených drcených listů, dát je do vody a nechat přejít varem. Potom nechat hodinu odstát a následně přecedit. Tímto odvarem se dřív také odstraňovaly škrkavky. Odvar pomáhá gastrointestinálního traktu, zastavuje vnitřní krvácení, léčí průjem. Mimo to se používá pro posílení vlasů, na akné, ale i jako kloktadlo, při bolestech v krku, k urychlení hojení kožních zánětů a ran.

Čaj – Z listů rostliny můžete však připravit i obyčejný čaj. Stačí použít 1 polévkovou lžíci listů a zalít 1 šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat, pak scedit. Čaj se doporučuje pít až 3krát za den. Přidat můžete i heřmánek, abyste zvýšili účinnost.

Oleje a tinktury – Připravit z listů lze také olejové a lihové tinktury. Na přípravu olejové tinktury budete potřebovat cca 80 gramů drcených, ale čerstvých listů vlašského ořechu, tyto zalijte 300 ml rafinovaného rostlinného oleje. Směs pak utěsněte víčkem a nechte při pokojové teplotě 20 až 25 dnů – pozor, směs nesmí být vystavená slunečnímu světlu. Po vylouhování je olej vhodný jak pro vnitřní, tak zevní použití. Olejový výluh můžete použít k léčbě ran, akné, které se špatně hojí a zaněcují se.

Tinkturu vyrobíte tak, že zalijete sušené listy vodkou v poměru 1:10 a necháte dva týdny louhovat. Tinktura pomáhá od bolestí žaludku a střev, léčí průjem a zlepšuje trávicí proces. Užívat se doporučuje 10 kapek, zředěných ve vodě, 3 až 4krát za den. Doba užívání je maximálně 14 dní.

Obrázky: pixabay