Známý herec podlehl dlouhodobé nemoci ve věku 88 let. O jeho kariéře většina lidí pouze sní

Fotografie: Jirka23 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dne 20. června zemřel uznávaný a oblíbený herec, jehož diváci znají z celé řady skvělých snímků. Úmrtí potvrdil na sociálních sítích jeho syn.

Po dlouhé nemoci zemřel v 88 letech jeden z nejuznávanějších herců Donald Sutherland, jak informuje web BBC. Kanadský rodák ztvárnil za svoji dlouhou kariéru téměř dvě stě filmových a seriálových rolí. K nejznámějším snímkům patří Pýcha a předsudek nebo Hunger Games. Za své skvělé herecké výkony rovněž obdržel cenu Emmy a dva Zlaté Glóby.

V 70. letech už byl známým hercem

Donald Sutherland se narodil 17. 7. 1935 v kanadském Novém Brunswicku. Už ve 14 letech pracoval jako zpravodaj pro rozhlasovou stanici CKBW. Vystudoval Londýnskou akademii hudby a herectví. První vedlejší role získal počátkem 60. let v britských televizních filmech. Výrazně na sebe upozornil ve válečném dramatu Tucet špinavců z roku 1967 a v roce 1970 rolí Hawkeyho Pierce ve filmu M*A*S*H.

V 70. letech už patřil k mezinárodní herecké elitě. Za svou kariéru ztvárnil téměř 200 rolí ve filmech a televizních seriálech. Za všechny jmenujme například filmy Klute, Obyčejní lidé, Pýcha a předsudek nebo veleúspěšnou filmovou sérii Hunger Games. Jak uvádí Novinky, cenu Emmy získal za roli plukovníka Fetisova v televizním filmu Občan X. Za tutéž roli obdržel také jeden ze svých dvou Zlatých glóbů, ten druhý získal v roce 2002 za snímek Cesta do války. Nejcennějšího Oscara se mu však nikdy získat nepodařilo.

Milovaný hudebník podlehl rakovině v pouhých 53 letech. Jeho ikonické hity znají i v zahraničí

V jeho stopách jdou děti i vnučka

„S těžkým srdcem vám oznamuji, že můj otec, Donald Sutherland, zemřel. Osobně si myslím, že to byl jeden z nejdůležitějších herců v historii filmu. Miloval to, co dělal, a dělal to, co miloval, nikdo nemůže chtít víc než to. Dobře prožitý život,“ napsal na síti X jeho syn Kiefer Sutherland, který je rovněž neméně známým hercem.

Donald Sutherland byl rovněž pověstný svým charakteristickým hlasem, který propůjčil řadě známých rozhlasových a televizních reklam. Aktivní byl až do vysokého stáří a ještě loni si střihnul roli v životopisném dramatu Miranda’s Victim. Potýkal se však s dlouhodobou nemocí, které 20. června podlehl ve svém domě v Miami.

Byl celkem třikrát ženatý. Se svou druhou ženou měl dvojčata Kiefera a Rachel. S poslední manželkou Francine Racetteovou, již si vzal v roce 1972, pak měl tři syny Rossifa, Anguse Redforda a Roega, kteří se rovněž točí kolem filmového průmyslu. V jeho šlépějích pokračuje i jeho vnučka Sarah Sutherland, která se také vydala na hereckou dráhu. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí nejsvůdnější herečky všech dob.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*