Umělecký svět truchlí. Na komplikace spojené s covidem zemřel známý oscarový režisér

Fotografie: Freepik

První letní dny nejsou pro Rusko moc radostné, naopak, nesou se v opravdu smutném duchu. Celé Rusko totiž zasáhla smutná zpráva o úmrtí známého režiséra.

Vladimir Meňšov, celým jménem Vladimir Valentinovič Meňšov, se narodil v roce 1939 v Ázerbájdžánské socialistické republice. Jeho otec byl námořník a měl o dva roky mladší sestru Irinu. Vladimir se proslavil nejen jako režisér, ale také jako herec.

Fotografie: Pexels

Uznávaný ruský herec i režisér

Meňšov vystudoval herectví na moskevské divadelní škole. Poté absolvoval postgraduální studium na státní univerzitě kinematografie v Moskvě. Jeho zaměření bylo na hraný film a režii. Díky svému povolání se seznámil i se svou manželkou, Verou Alentovou, se níž má dceru Julii, která se živí jako herečka a moderátorka.

Fotografie: Freepik

Za svůj život se podílel na režírování mnoha snímků a na svém kontě má také mnoho filmových rolí. Mezi nejznámější filmy, ve kterých jsem ho mohli vidět zářit, patří filmové hity jako je Noční hlídka, Denní hlídka nebo Legenda 17. Mezi nejslavnější díla, která režíroval, se řadí filmy Láska a holubi nebo Širli Myrli. Posledním filmem, v němž se objevil v roce 2019, byl film Výkřik ticha.

Dosáhl i na prestižní filmové ocenění 

V roce 1979 si za režírování filmu Moskva slzám nevěří odnesl prestižní ocenění, a to přímo filmového Oscara. Zvítězil v kategorii nejlepší cizojazyčný film roku. Jednalo se o druhý film, který režíroval, a jednu z hlavních rolí v něm ztvárnila jeho vlastní manželka. Roku 1989 získal další významné ocenění, a to titul národního umělce Ruské sovětské federativní socialistické republiky. 

Vladimir Meňšov zemřel dne 5. července 2021 v nemocnici. Příčinou jeho smrti byly komplikace způsobené koronavirovou infekcí. Oscarový režisér se dožil krásných 81 let. Meňšov byl nejen uznávaným režisérem, ale také hercem, scénaristou, producentem a členem vedení Mosfilmu. Jeho odchod je pro filmový svět velkou ztrátou, a trpí tak nejen jeho rodina, ale i jeho kolegové.

Zdroj: SME