Byla 27 minut klinicky mrtvá: Otevřeně popsala, co každého z nás čeká za světlem na konci tunelu

Fotografie: Radim Holiš / Creative Commons / CC BY-NC

Žena, která byla po dobu 27 minut mrtvá, o svém zážitku podrobně promluvila. Zajímavé je, že toho, co spatřila, se vůbec nebála. Naopak ji to všechno ohromilo.

Tina Hines z Arizony utrpěla v únoru roku 2018 zástavu srdce. Stalo se tak poté, co upadla na příjezdové cestě svého domu. Jakmile nenabývala vědomí, pokusil se ji oživit její manžel Brian. Celkem dvakrát přitom použil kardiopulmonální resuscitaci. Cestou do nemocnice ji však záchranáři museli resuscitovat ještě několikrát. Dohromady prožila 27 minut ve stavu klinické smrti. Když dorazila, oživovali ji lékaři celkově už pošesté.

Varování před bolestí, zkušenost míru

Navzdory prožitému fyzickému utrpení ale Tina říká, že se vůbec ničeho nebála. Z toho, co po celou dobu viděla, byla totiž zcela unesena. „Zažila jsem neuvěřitelný mír a klid. Stál tam Ježíš a vítal mě s otevřenou náručí,“ popisuje. „A přímo za ním byl neuvěřitelný jas,“ dodává. Jakmile se žena probudila z kómatu, napsala na lístek „Pravda“ a kývla směrem k nebi. „Ty barvy byly tak živé, všechno to vypadalo zcela skutečně,“ vysvětlila pak.

Lékaři kolem ní byli z celého incidentu poměrně zmateni. Brianovi totiž předtím sdělili, že Tina mohla utrpět poškození mozku. Její životní funkce se ale následně vrátily do normálu, a to o pouhý den později. Podle odborníků je zážitek blízké smrti jev, který nastává za zcela extrémních okolností a normální smyslové vnímání při něm neplatí. Patří sem třeba trauma, zástava mozkové aktivity, náhlá srdeční zástava nebo opravdu hluboká anestezie.

Různá svědectví, ale společné prvky

U lidí se mohou tyto zkušenosti lišit, mnoho prvků však zároveň mají společných. Například přítomnost pocitu výrazného klidu a míru. Současně také necítí bolest ani strach. Mnoho lidí pak zažije mimotělní zkušenost, kdy se nějakým způsobem vznáší nad svým vlastním tělem. Další lidé pak uvádí, že jim mysl pracovala mnohem rychleji a také jasněji než normálně. Tyto zkušenosti jsou stále poměrně vzácné, už jich však není zcela mizivý počet.

Lynda Cramer například tvrdila, že v klinické smrti strávila 14 minut během roku 2014. Tato doba však v nebi znamenala celých 5 let. Viděla tam například obrovské pohoří, jež bylo 30 000krát vyšší než celý Mount Everest. Najdou se však i lidé, kteří měli navštívit peklo. Bill Wiese byl v roce 1998 mrtvý 23 minut. V tu dobu se ocitl „v hlubinách pekla,“ kde viděl „hromadu hořících těl naskládanou v obrovské jámě.“

Zdroj: Newsner