Během 8 let přetvořila staré vyřazené vagóny na vlastní domov. Atypický „dům“ je soběstačný bez drahých energií

Fotografie: Bernhard Graf ÖMT / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Když se člověk nebojí tvrdé práce, zvládne všechno. Žena usilovně pracovala na svém vysněném domově. Vlastnoručně opravila dva staré vagóny.

Mandy se nikdy nebála práce rukama a dřiny. Pravidelně chodila na procházky, nejradši po práci, kdy si mohla vyčistit hlavu a utřídit myšlenky. Nejednou šla kolem dvou starých vlakových vagónů. Ihned se do nich zamilovala. Nemohla uvěřit, že taková krása zůstává ležet ladem. Našla si majitele pozemku i vozů. Následně musela sebrat všechnu odvahu, vlastníkem totiž bylo město, aby se mohla zeptat, zda by mohla pozemek odkoupit. Po několika schůzkách k tomu svolili a Mandy se mohla okamžitě pustit do rozsáhlé a osm let dlouhé rekonstrukce.

Chtělo to tvrdou práci

Nejdřív se musely vagóny vyklidit. Uvnitř byla nejen špína, ale i staré harampádí, pavouci, dokonce i mrtví ptáci. Nejhorší na rekonstrukci byly všudypřítomná vlhkost a s ní spojená plíseň. Mandy se trochu bála, že bude muset všechny zdi zbourat, nakonec to ale nebylo potřeba. Pomohlo jí větrání na maximum, odsávačka vlhkosti a několik čisticích prostředků proti plísni. Po tomto nelehkém úkolu se konečně mohla přesunout na samotný interiér. Celý vůz má dohromady 12 metrů na šířku a 2,5 metru na délku a je rozdělen na dvě části.

V té první, a zároveň i větší, se nachází obývací pokoj, dokonce i s funkčními kamny, kuchyně a prostorná ložnice. V části druhé je menší salonek, knihovna a hlavně pokoj pro hosty. Vše je zařízeno ve starobylém designu. Dům má vysoké stropy, díky nimž vypadá ještě prostorněji. Navíc velká okna, která dovnitř pouští spoustu přirozeného světla, jsou orientována na sever. Díky tomu umožňují krásný výhled na okolní krajinu v regionu Central Otago na Novém Zélandu, kde se dům nachází. Mandy do oprav investovala osm let tvrdé práce a to se jí skutečně vyplatilo.

Vytvořila soběstačný dům

Celý komplex je ekologický. Zejména kvůli tomu, že není napojený na místní vodovody ani elektřinu. Je tudíž soběstačný. Využívá vodu dešťovou vedenou přes speciálně upravenou čističku. Elektřinu zase vyrábí malý solární systém nacházející se na střeše domu. A pokud se stane, že je více dnů po sobě zataženo, ničemu to nebrání. Přebytečná solární energie se ukládá do baterií, které se dají v případě nouze využít. Veškerý odpad jde na kompost hned vedle domu. Kolem se pak nachází krásná zahrada i s posezením.

Je až neuvěřitelné, jakou krásu Mandy vytvořila během osmi dlouhých let. Už i jen to, že se rozhodla pro soběstačný dům mimo veškerou síť, je úctyhodné. Vymyslet totiž, jak si zařídit vodu a elektřinu, není jednoduché. Své bydlení miluje a nikdy by se ho nevzdala. Vše okolo něj je skvělé a interiér vypadá, jako by se člověk nacházel někde v domě u vyšších vrstev. Její přátelé velmi rádi tráví noc v jejím pokoji pro hosty, je to tam prý útulné a velmi příjemné. Je to jen další ukazatel toho, že když se člověk snaží a tvrdě pracuje, bude v budoucnu bohatě odměněn.

Zdroj: Livingbiginatinyhouse

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*