Zajímavé možnosti využití sádrokartonu, který zůstal k dispozici po rekonstrukci

Fotografie: Freepik

Pustili jste se do renovace bytu či domu a po rekonstrukci vám zbylo větší či menší množství sádrokartonových desek? Existuje mnoho způsobů, jak se těchto zbytků zbavit. Pamatujte však, že do popelnice rozhodně nepatří. Jestliže berete ohledy na životní prostředí, pak asi přemýšlíte, co s přebytky a úlomky udělat. Jak s nimi naložit.

Stavební odpad do běžné popelnice nepatří. Ovšem pokud vám zbylo skutečně jen pár úlomků, pak je klidně vyhoďte. Větší kousky a zvlášť, máte-li přebytku dostatek, budete muset odvézt do sběrného dvora. Případně u rozsáhlé rekonstrukce, kde se předem počítá s větším množstvím stavebního odpadu, je vhodné objednat si kontejner na stavební suť a další stavební odpad. Také je možné si objednat firmu, která se o odpad postará. Jak ještě jinak naložit s většími kousky odpadního sádrokartonu? Přece kreativně. Ze zbytků je možné vyrobit ještě pestrou škálu věcí.

Poličky

Poličky se v domácnosti vždy hodí. A to v každé místnosti. Od kuchyně, přes obývák až po ložnici, pokojíček nebo dokonce koupelnu a toaletu. Ze zbytků můžete tedy ještě vyrobit různé police menších či větších rozměrů.

Truhlíky

Zbytkový sádrokarton mohou zruční kutilové použít ještě k výrobě okrasných truhlíků. Vyrobit de facto ozdobný, různě barevný či tapetou polepený obal na květináč/e či obyčejný plastový truhlík, který oku moc nelahodí. Užijete jak v bytě, tak v altánku nebo na terase.

Mozaika

Menší úlomky sádrokartonu lze ještě lepit na určitý povrch (třeba dřevotříska) či přímo na stěnu a vytvořit tak originální dekoraci. Úlomky samozřejmě lze i libovolně nabarvit. Lepit můžete jen tak cik cak nebo se pokusit vytvářet určité obrazce. Hodí se do interiéru i exteriéru.

Zábava pro děti

Sádrokarton má bílý povrch a barevné křídy či pastelky na něm vynikají. Také jej můžete pokaždé, když bude pomalovaný, obalit do čistého papíru. Z větších kusů můžete dětem vyrobit bezva zábavu – tabule na malování křídou nebo pastelkou. Menší kousky pak můžete nabarvit, otapetovat a jinak ozdobit a použít v dětském pokoji nebo pracovně jako tabuli na fotografie nebo poznámky. Kreativních způsobů na využití odřezků sádrokartonu se bezesporu najde více.