Zjevné příznaky prozrazující nedostatek železa v krvi. Jedná se o problém, který vás může značně potrápit

Fotografie: Depositphotos

Pokud naše tělo trpí nedostatkem železa, mohou se brzy objevit obtíže. Rozeznejte nízkou hladinu tohoto nezbytného minerálu včas, radí lékař Imashi Fernando.

Železo patří k základním stavebním prvkům našeho organismu. A pokud ho nedokážeme svému tělu dodávat v dostatečném množství, nenechají na sebe případné problémy dlouho čekat. Nemusíte však hned absolvovat krevní testy. Existuje 7 příznaků, které vám spolehlivě prozradí, že s vaším vnitřním prostředím není všechno tak úplně v pořádku.

Únava a stálý nedostatek energie

Pokud se pořád cítíte unavení a nemáte chuť k žádným aktivitám, pak by vaším problémem mohl být právě nedostatek železa. Nemáte totiž dostatek krevních krvinek, které by do tkání roznášely tolik potřebný kyslík, a vaše tělo tak jede tak trochu na nouzový režim. Vhodně zvolené doplňky stravy s dobře vstřebatelným železem by se měly rychle postarat o nápravu.

Fotografie: Freepik

Bolest hlavy, která se často opakuje

Jde o další jednoznačný znak toho, že vaším problémem může být právě železo. A paradoxně můžete svůj stav zhoršit ještě tím, že si vezmete některé druhy léků, které vám od bolesti dokážou ulevit. Jde například o oblíbený aspirin nebo ibuprofen. Proti bolesti pomáhají skvěle, ale zároveň z těla odčerpávají potřebnou dávku železa.

Bušení srdce i v klidových situacích

Někdy tento příznak považujeme za něco vážného, co je třeba ihned řešit. Pokud však s bušením srdce navštívíte lékaře a ten na EKG nenajde žádný problém, zaměřte se právě na železo. Tím, že se srdce snaží do těla přečerpat více kyslíku (díky výše zmíněnému nedostatku červených krvinek), se také více namáhá. A následkem toho může být právě ono bušení.

Fotografie: Pixabay

Potíže s koncentrací a pamětí

Ale ve hře nejsou jen fyzické příznaky. Potíže můžete pociťovat i po stránce psychické. Pokud se špatně soustředíme na svěřené úkoly, pak nám lékař obvykle předepíše buď hořčík, nebo komplex vitamínu B „na nervy“. Mnohdy je však příčina mnohem jednodušší. Jde právě o nedostatek železa. Než se tedy vydáte k psychologovi, zkuste si pořídit ještě jeden výživový doplněk stravy zaměřený tentokrát na železo.

Zvonění a šumění v uších

Pokud máme v těle málo železa, musí naše srdce pracovat usilovněji. Krev tedy protéká rychleji, a to nezůstává bez následků. Vidět je sice nemůžeme, ovšem slyšet ano. A to právě prostřednictvím zvonění nebo šumění v uších. Obvykle se však tento příznak pojí i s dalšími příznaky nedostatku železa, sám o sobě příliš velkou vypovídací hodnotu nemá.

Fotografie: Unsplash

Závratě a motání hlavy během dne

Vstanete ze židle a okamžitě si musíte sednout zpátky, protože se vám zamotá hlava? Nemůžete si vylézt ani na židli, abyste si podali vysoko umístěné předměty, protože máte okamžitě tendenci spadnout? Pak máte nejspíš nízký krevní tlak, a ten se neodmyslitelně pojí právě s nedostatkem železa.

Snadno se zadýcháte i na schodech

Nedokážete pořádně popoběhnout ani na autobus a zdolání více než deseti schodů u vás vyústí ve vážné problémy s dechem? Pak nemusí být na vině jen vaše mizerná fyzická kondice, ale právě i nedostatek železa. Tento problém se obvykle objevuje postupně. Vyskytne-li se naopak zničehonic, je dobré vyhledat lékaře, protože nejspíš půjde o něco vážnějšího.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]