Zubní kámen je nepříjemný, drsný povlak na zubech žluté či hnědé barvy, utváří se, když se mineralizuje na zubech plak. Jeho vytváření závisí na složení slin, potravě, kterou jedinec přijímá, ale i na správnosti a četnosti ústní hygieny. Také s přibývajícími léty je na tvorbu zubního kamene člověk náchylnější.
Zubní kámen se váže na zubní sklovinu a zcela dokonale jej může odstranit pouze zubní lékař. Ovšem dá se odstranit částečně i z pohodlí domova. Nejlepší obranou proti němu je však prevence. S tím mohou pomoci jak některé potraviny, tak pravidelné čištění zubů i vyplachování úst. Zubní kámen může způsobit potíže s dásněmi a bez zásahu vést až k paradontóze. Také může kazit váš úsměv.
Jak na zubní kámen z pohodlí domova
Pamatujte, že co se zubů týče, je lépe být opatrný. Tudíž i při doporučovaných domácích metodách to nepřehánějte. Ať už s četností nebo použitým množstvím některých surovin.
-
Peroxid vodíku – smíchejte 3% peroxid vodíku 1:1 s vodou a vyplachujte si tímto roztokem ústa. Zkuste roztok v ústech podržet alespoň 45 sekund. Také můžete roztok použít k vyčištění zubů. Poslední vypláchnutí úst by mělo být čistou vodou.
-
Jedlá soda – jedlá soda se při domácím bělení či zbavování se plaku a zubního kamene využívá poměrně hojně. Smíchejte jedlou sodu a trochu kokosového oleje – vytvořte kašičku, kterou použijete k čištění zubů. Kartáčkem nedřete, ať si nepoškodíte dásně. Takto si můžete zuby čistit 2x týdně.
-
Kuchyňská sůl – smíchejte kuchyňskou sůl, jedlou sodu a vodu, vytvořte kašičku, ponořte do ní čistý zubní kartáček a vyčistěte si zuby. Opět zlehka. Zubního kartáčku se jen dotýkejte, netlačte. Tyto domácí techniky jsou účinné, ale musíte mít trpělivost a nepřehánět to, dřením se zubního kamene nezbavíte.
-
Ústní voda – používejte k vyplachování úst doporučené ústní vody. Některé lze používat denně, jiné co dva dny, čtěte informace od výrobce.
-
Potraviny – i některé potraviny vám mohou pomoci. Jsou to například citrusy, jahody či rajčata. Jsou bohaté na vitamín C, změkčují kámen a mají schopnost zuby zesvětlit. Vetřete šťávu je při konzumaci do zubů, vyčkejte několik minut a ústa si vypláchněte čistou vodu.
-
Čištění mezizubních prostor – k čištění mezizubních prostor existuje celá škála pomocníků. Od mezizubních kartáčků různých velikostí, přes dentální nitě nebo trysky, pro ty nejmenší škvírky. Mezizubní prostory čistěte denně alespoň jednou. Je to skvělá prevence, ale i způsob, jak se zubního kamene pozvolna zbavit.
-
Škrabka na zubní kámen – můžete si také koupit škrabku a zubní kámen opatrně dle instrukcí seškrábat. Lépe je však nechat tyto procedury na zubním lékaři, abyste nenadělali více škody, než užitku. Bez znalostí a obratnosti si můžete snadno přivodit vrypy v zubní sklovině.
Fotografie: Pixabay