Zásady zimní péče o orchideje pro dlouhé a bohaté kvetení. Mějte ozdobený parapet i v pochmurných dnech

Fotografie: Depositphotos

Takřka v každé domácnosti je alespoň jedna orchidej. Není divu, jde opravdu o nádhernou rostlinu, která dokáže byt zdobit dlouhodobě.

Orchideje mají mnoho barevných odstínů. Někdo miluje různé druhy fialové, jiní mají raději květiny v tónech růžové a další jsou vyznavači bílé barvy. Jsou také lidé, kteří si kupují různě barevné orchideje, aby měli doma co nejvíce druhů. Každý, kdo má doma orchidej, se však musí dokázat o ni postarat. V zimě se přitom o tyto květiny pečuje jinak než v ostatních obdobích roku.

Specifická péče o květiny

O orchideje není těžké se postarat, musíte však dodržovat určitá pravidla. Například v zimě potřebují méně vody. Stačí proto, pokud jim zálivku dopřejete jednou za deset dnů, pokud to bude jednou za dva týdny, určitě se nic nestane.

Důležité v každé roční době je nechat odtéct přebytečnou vodu. Ta v květináči ani na tácku nesmí zůstat. Ostatně ideální je orchidej prolít ve sprše a nechat ji vykapat. Pak ji vrátit na místo. Pokud by v ní zůstala voda, začne plesnivět.

Fotografie: Pixabay

Dejte také pozor na to, kde orchideje máte. Květiny jsou citlivé na chlad. V případě, že máte dobře odizolovaná okna, nechte klidně květinu i v zimě na parapetu.

Jestliže okna špatně těsní, je vhodné zabalit květináč do igelitu, abyste ji ochránili před chladem. K oknu je navíc vhodné dáte deku. Případně orchidej na zimu přendejte na vhodnější stanoviště, kde netáhne studený vzduch.

Fotografie: Pixabay

Potřebují vlhký vzduch

V zimě v domech velmi často topíme, a tak je vzduch v místnostech poměrně suchý. Navíc v dnešní době má mnoho domů topení přímo pod okny. Vhodné je proto dát na topení misku s vodou, která vzduch zvlhčí.

Suchý vzduch totiž orchidejím nesvědčí a napadají je škůdci. Pozor dávejte samozřejmě také při větrání. Průvan pro tyto nádherné květiny není. Vhodné je tedy dát je při větrání do jiné místnosti.

Fotografie: Unsplash

V žádném případě pak v zimě tyto rostliny nepřesazujte. To nechte na teplejší období roku. Jedinou výjimkou je fakt, že vaše květiny napadla vážná nemoc, pak je samozřejmě nutné je přesadit a zachránit. Orchideje budou krásně zdobit váš dům, stačí se jen naučit těchto pár zásad, aby vám vydržely, co možná nejdéle.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]