11letý chlapec sám přecházel hranici, nechal za sebou domov i své rodiče. Měl jen igelitku a na ruce napsané telefonní číslo

Fotografie: Depositphotos

Aby rodiče uchránili svého 11letého syna před zuřící válkou, poslali ho z Ukrajiny pryč. Chlapec sám překročil hranice a nechal za sebou jak rodiče, tak vše, co znal a miloval.

Jestliže jste patřili k těm, kdo věřili, že ve třetím tisíciletí nemůže vyspělá lidská společnost čelit hrůzám války, pravděpodobně jste z probíhajících bojů na Ukrajině patřičně znepokojeni a dojímá vás osud každého z válečných uprchlíků. Nejsmutnější pohled je bezpochyby na osamocené ženy s dětmi, potažmo na děti, které v důsledku války zůstaly bez rodičů. Jedním z takových je i 11letý hoch, jenž sám překročil státní ukrajinskou hranici. S sebou měl pouze batoh a na ruce napsané telefonní číslo.

Cestu na Slovenské hranice musel zvládnout sám

Ještě před třemi týdny se zdála představa otevřeného vojenského střetu na území některého z evropských států takřka nepředstavitelnou. Ovšem vše se změnilo, když Rusko zaútočilo v ranních hodinách 24. února 2022 na sousední Ukrajinu. Takřka z minuty na minutu přišli tamní obyvatelé o své jistoty, bezpečí a mnozí i o své domovy. Během dvou týdnů bojů uteklo z napadeného státu bezmála 1,3 milionu obyvatel. Většinu z nich tvoří ženy a děti, menšinu muži.

Jedním z válečných migrantů je i 11letý chlapec ze Záporoží, který před necelým týdnem dorazil na ukrajinsko-slovenskou státní hranici. Hoch musel celou cestu zvládnou zcela sám – jeho rodiče byli nuceni zůstat ve své domovině. Na sobě měl teplou péřovou bundu a nesl si malý batoh a igelitovou tašku, jež obsahovaly pas a další nezbytnosti. Na Slovensko přijel hledat útočiště u svých příbuzných. Ovšem jediným pojítkem, které měl, bylo telefonní číslo, jež měl napsané na hřbetu ruky.

Bojovnost a kuráž mu vynesly uznání

V momentě, kdy došel do centra poskytujícího pomoc ukrajinským uprchlíkům, vzbudil značnou pozornost. Osamělého chlapce se okamžitě ujali dobrovolníci, kterým se za asistence policie podařilo zkontaktovat chlapcovy příbuzné. Hoch byl posléze převezen do Bratislavy, kde si ho měla část jeho rodiny žijící na Slovensku vyzvednout. Podle dostupných informací zvládl cestu z ostřelovaného Záporoží až na hranice bez větší fyzické újmy. I přes to, že se chlapci podařilo bezpečně dosáhnout hranic, nese si s sebou velkou psychickou zátěž.

Přeci jen za sebou musel nechat své rodiče, domov a vše, co miloval a znal. Pro mnohé se proto stal symbolem bojovnosti, odhodlanosti a kuráže – vlastností, kterých je hodný pravý hrdina. Bohužel jeho příběh není ojedinělý. Denně přichází na státní ukrajinské hranice desetitisíce lidí, kteří utíkají do okolních států před zuřící válkou. Jestliže se míra migrace nesníží, již během třetího týdne konfliktu dosáhne celkové množství uprchlíků objemu uprchlické migrace do EU v letech 2015–2016.

Zdroj: Onet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]