Přestože se naše základna znalostí neustále rozrůstá a získáváme nové poznatky, pořád existuje mnoho nezodpovězených otázek o chování divokých zvířat ve volné přírodě.
Mezi taková patří i největší suchozemská zvířata – sloni. Jejich komunikaci a emoční inteligenci odborníci stále nerozumějí. Lze však z jistotou říci, že tito velikáni mají mnohem vyvinutější schopnost empatie než člověk. Organizace The Amboseli Trust for Elephants, kterou v roce 1972 založili Cynthia Moss a Harvey Croze, si klade za cíl odhalit tajemství sloního chobotu. Keňský národní park Amboseli se již více než 40 let zabývá studiem divokých slonů. Níže uvedené video zachycuje čerstvě narozené sloní mládě, jež uvízlo v bahně a nemohlo ven.
Boj o přežití
Srdceryvné video o záchraně slůněte v keňském národním parku, který leží ve stínu hory Kilimandžáro, si na YouTube získalo přes 9 milionů diváků po celém světě. Záznam ukazuje potenciálně nebezpečný střet záchranářů se sloní matkou a snahu dostat její mládě z 5metrové díry. Vicki Fishlock z organizace Amboseli Trust for Elephants se se svým Land Roverem postavila matce čelem a pronikavě zavolala, aby ji pomohla odvést.
O 30 zablácených minut později se mužům podařilo slůně vytáhnout ven. „Úleva! Záchranné akce, kde jsou nablízku rodinní příslušníci, jsou stresující. Vždy jsem šťastná, jakmile jsou všichni v bezpečí. Musím přiznat, že při shledáních mi pokaždé ukápne slza. Intenzita vzájemné náklonnosti slonů je jedna z věcí, jež je dělá tak výjimečnými,” řekla Fishlock.
Díra byla uměle vytvořená studna s přibližně metrem vody, kterou vykopali příslušníci kmene Masajů žijícího v okolí národního parku Amboseli. Uvězněný slon podtrhl narůstající problém konfliktu mezi lidmi a zvířaty. Mládě slona bylo příliš malé na to, aby se samo vyškrábalo ven, a tak by bez pomoci záchranářů zemřelo. Když slůně uhyne, zničí tím studnu a rozzlobí Masaje, kteří žijí v okolí.
Sloni jsou stále ohroženi
Slůně vycítilo, že mu lidé nechtějí ublížit, takže už běhalo na okraj jámy a ve všem spolupracovalo. Nakonec se lidem podaří vytáhnout velmi unaveného prcka z bahna. Členka záchranného týmu se pak snažila slůně držet dále od bažiny, aby do ní opět nespadlo. Po chvíli se sloní matka vrátila a rychle vzala mládě pod svá křídla, přičemž hlasitě troubila, což je ve sloní řeči pravděpodobně obrovské a vděčné poděkování zachráncům.
Sloni v celé Africe bojují o přežití, protože rozšiřování lidských sídel zvyšuje počet konfliktů mezi lidmi a zvířaty. Navíc jsou tato zvířata po tisících zabíjena kvůli klům, které jsou posílány do Asie, zejména do Číny, aby uspokojily poptávku po slonovinových cetkách. Organizace Amboseli Trust for Elephants zkoumá sloní rodiny od roku 1972.
Zdroj: Reshareworthy
Napište komentář