6 důvodů, proč byste rozhodně neměli vyhazovat skořápky od vajec

Máte doma velkou spotřebu vajec a tím pádem i spoustu skořápek? Přemýšleli jste někdy nad tím, že je možné s nimi dělat i něco jiného, než je vyhodit do odpadků? Existuje mnoho užitečných věcí, které s nimi můžete dělat. Dnes se s vámi o pár z nich podělíme. Nejdříve je ale nutné skořápky od vajec pořádně vyčistit.

Jak vyčistit skořápky od vajec

Před použitím skořápek od vajec je dobré se ujistit, že jsou čisté a bez bakterií. Vypláchněte skořápky vodou, ujistěte se, že odstraníte veškeré zbytky, které v nich zůstaly. Následně je dejte do trouby, která je rozehřátá na 150 °C a nechte je tam cca 10 minut.

1) Maska na obličej

Rozmixujte skořápky od vajec, tak aby z nich vznikl prášek. Ten následně smíchejte bílkem a tuto směs můžete použít na jako masku na obličej. Masku nechte uschnout a následně ji omyjte.

2) Pomocník na zahradu

Skořápky od vajec jsou bohaté na vápník a minerály, které jsou pro Vaši zahradu prospěšné, proto jsou výborné jako hnojivo! Máte-li v plánu vysazovat rostliny, nasypte rozdrcené skořápky do připravené díry, ještě před samotným vysazováním. Cca po 2 týdnech posypejte rozdrcenými skořápkami bezprostřední okolí vysazených rostlin.

Skořápky od vajec jsou také platné na zahradní škůdce, např. na slimáky. Stačí skořápky rozdrtit, nasypat je kolem zeleniny, případně dalších rostlin a budete mít klid.

3) Semena rostlin a jejich růst

Vajíčka rozklepněte tak, aby Vám vznikly 2 stejně velké zbytky skořápek, následně na dně udělejte malé díry a vložte je do obalu na vejce. Přidejte půdu a do ní vložte semínka. Když jsou sazenice dostatečně velká, tak skořápky rozklepněte a sazenici dejte do země.

4) Zalévání domácích rostlin

Skořápky od vajec dejte do větší nádoby s vodou. Nechte je tam naložené. Následně můžete vodu použít pro zalévání domácích rostlin.

5) Prášek na doplnění vápníku

Očištěné skořápky dejte do rozpálené trouby (250°C) na cca 10 minut. Následně je vyndejte, nechte vychladnout a rozdrťte na prášek. Ten potom můžete přidat do svého oblíbeného smoothie (max. 1 lžička).

6) Bělení prádla

Někteří lidé mají zkušenost s tím, že když dáte skořápky do látkového pytlíku a následně ho přidáte k prádlu do pračky, tak se můžete zbavit šedého odstínu bílého prádla.

Obrázky: pixabay