Nevyhazujte skořápky od vajec – použijte je ke kreativnímu tvoření

U drtivé většiny lidí končí skořápky v odpadkovém koši. Přitom mají ještě docela pestré využití i v případě, že nemáte nikoho, kdo bydlí na vesnici a chová slepice, aby skořápky ještě využil. Zkuste od nynějška skořápky sbírat a dát jim ještě další šanci.

Je známo, že skořápky dokáží například vyčistit usazeniny ve váze, vybělit prádlo, ochránit úrodu před slimáky, uklidnit svědění po bodnutí hmyzem, odstranit z hrníčků hnědé zabarvení od čaje, dodají vašemu tělu vápník (umyté skořápky se usuší v troubě na nízkou teplotu, rozemelou na prášek, a ten se pak přidává do jídla), vyživují půdu a znásobují tak třeba úrodu rajčat a nahradí i kelímky na sazeničky. Mimo toho výčtu můžete však skořápky použít také k tvoření.

Co vše budete potřebovat?

Dostatečné množství skořápek, lepidlo a jakékoliv nádobí či květináč. Už jste určitě někdy viděli nějakou misku, hrníček či květináč, který je hezky barevný a má zvláštní strukturu. Mozaiku nemusíte tvořit pouze z úlomků kachliček, ale i ze skořápek.

Jak na to?

Stačí skořápky nalámat na menší kousky. Buď je můžete nabarvit předem a udělat si hromádky podle barev anebo můžete nejdřív lepit, a pak teprve použít barvy a svou fantazii. Skořápky si nalámejte na kousky o velikosti cca 1 cm. Pak je různě nalepujte. Lámat je můžete ručně, ale klidně i pomocí válečku na těsto či hmoždíře. Jen dávejte pozor, aby nebyly kousíčky úplně malinké – špatně by se vám pracovalo/lepilo.

Co vše lze takto ozdobit?

Máte-li doma starý podnos, misku, talíř, hrnek, květináč, džbánek, vázičku a další předměty, můžete jim vdechnout nový život a vykouzlit tak úžasné dekorativní nádobí. Pokud byste chtěli, aby výrobek vydržel a dal se případně i otřít od prachu, je vhodné natřít konečný výrobek finálním lepidlem/lakem pro decoupage. Obyčejný lak by asi skořápkám moc nesvědčil.

Barevnost skořápek záleží jen na vás. Můžete si vybrat barvy, které se vám líbí a budou ladit s interiérem a okolím, kde dekorace bude vystavená. Různorodosti docílíte už při nákupu vajíček, kdy se odstíny skořápek liší. Některá vejce jsou bílá, jiná nažloutlá, kropenatá apod. Mimo nádobí můžete ze skořápek vytvořit i mozaikový obraz.

Obrázek: pixabay