Jasné příznaky cévní mozkové příhody, které byste neměli ignorovat. Může vám jít o život

Fotografie: Freepik

Pro lepší prevenci mrtvice je nezbytné znát varovné příznaky a rizikové faktory. Máme pro vás návod, jak příznaky včas rozpoznat a předcházet ji.

Omezení vážných následků cévní mozkové příhody vyžaduje naléhavou podporu záchranných služeb. K tomu je nutné znát varovné signály. Podle americké zdravotnické asociace by jejich lepší znalost každoročně zachránila tisíce životů. Zní to tvrdě, ale číslo bohužel nadsazené příliš není. Obětí je ročně opravdu mnoho.

Fotografie: Freepik

Co je mrtvice? Co postihuje?

Cévní mozková příhoda postihuje cévy zodpovědné za dodávání krve do mozku. Jeho důsledky mohou být závažné. Po Alzheimerově chorobě je také druhou hlavní příčinou demence. Cévní mozková příhoda se navíc může objevit v jakémkoli věku. Průměrný věk, kdy se objeví je sice vysoký, ale počet případů postihujících mladé jedince roste, přičemž 10% pacientů je mladších 45 let a 25% mladších 65 let.

Fotografie: Freepik

Není jen jeden typ mrtvice. Rozlišujeme mezi ischemickou mozkovou příhodou a hemoragickou mozkovou příhodou. Ischemická mozková příhoda postihuje 80% případů a nastává, když je tepna blokována krevní sraženinou.

V tomto případě hovoříme o trombóze nebo mozkové embolii. Téměř 25% případů je způsobeno srdeční arytmií, 25% patologií malých mozkových tepen, 25% prasknutím ateromatózního plaku a čtvrtina jinými příčinami.

Méně časté jsou hemoragické mrtvice

Pětina případů jsou hemoragické mozkové příhody. Ty mohou být způsobené prasknutím tepny, což má za následek prasknutí aneuryzmatu nebo intracerebrální krvácení. Hlavní příčinou spontánního intracerebrálního krvácení je onemocnění malých tepen spojené s kardiovaskulárním rizikovým faktorem, jako je vysoký krevní tlak. Existuje sedm varovných signálů, které nemůžete ignorovat, naopak, vyžadují rychlé jednání.

Fotografie: Freepik

Jde o neobvyklé a velmi silné bolesti hlavy. Dále necitlivost nebo ztráta citu v obličeji, nože nebo paži. Dalším signálem je ochrnutí, svalová slabost v obličeji a také poruchy zraku. Může jít o jednostrannou slepotu, dvojité vidění nebo ztráta poloviny zorného pole.

Varovat vás musí i poruchy jazyka, potíže s mluvením, zhoršení vědomí a bdělost a v neposlední řadě problémy s koordinací končetina poruchy rovnováhy.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]