Příznaky cévní mozkové příhody mohou být velmi nenápadné. Když je zaznamenáte, je důležité jednat

Fotografie: Freepik

Víte, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody? I když se mohou příznaky lišit v závislosti na pohlaví, existují určité univerzální varovné příznaky. Studie ukazují, že mrtvice je hlavní příčinou úmrtí u žen, zvýšené riziko je u žen nad 55 let. Každá pátá žena ve věku od 55 do 75 let má mozkovou příhodu. Je to pátá hlavní příčina úmrtí na světě a postihuje tolik mužů jako rakovina prostaty nebo demence.

Škytavka

Škytavka je běžným problémem, ke kterému dochází, když spolknete příliš mnoho vzduchu. Může to však být také známka toho, že máte problémy s oběhem v mozkovém kmeni nebo v jeho blízkosti. I když ta první není důvodem jít k lékaři, pokud na škytavku po určitou dobu pravidelně trpíte, věnujte pozornost svému tělu.

Halucinace

Jedním z hlavních příznaků cévní mozkové příhody jsou změny vidění. Časté jsou však i halucinace. Když se v mozku vyskytnou oběhové problémy, jsou poškozeny laloky týlního hrbolu. V těchto částech může člověk vidět nebo slyšet, co tam není.

Fotografie: Getty Images

Necitlivost jedné strany těla

Tento příznak je typický spíše pro muže. Pokud necitlivost začíná v hlavě a klesá na jednu stranu těla, okamžitě vyhledejte pomoc.

Migréna

Tento příznak je pro změnu zase typičtější pro ženy. Chronická migréna je problémem, který můžete mít diagnostikován. Pokud vám ale v určitém stádiu života začnou bolesti hlavy, které trvají dlouhodobě,  vydejte se k lékaři. Migréna je nebezpečná, protože stahuje krevní cévy v mozku, což znamená, že může přerušit přívod krve do postižené oblasti. Proto zhoršený krevní oběh zvyšuje pravděpodobnost mrtvice.

Fotografie: Pixabay

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní nemoci se již staly běžnou záležitostí. Bohužel u těch, kteří trpí těmito chorobami, je větší pravděpodobnost infarktu nebo cévní mozkové příhody. Hlavním problémem je, že jakýkoli zánět je pro tělo těchto lidí závažný. A právě mrtvice má hrozné následky. Nejběžnějšími takovými chorobami jsou lupus, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza a celiakie.

Obtížné dýchání

Jakmile začnete obtížně dýchat, to první, na co pomyslíte, je infarkt. A skutečně to může být varovný signál o infarktu. Je to však také případ mrtvice. Jakákoli bolest v oblasti hrudníku by měla být posouzena okamžitě, protože cévní mozkovou příhodu lze zastavit, pokud je včas rozpoznána.