17letý mladík dostal mrtvici během spánku. Naštěstí měl po ruce psa, který mu zachránil život

Fotografie: Depositphotos

Psi jsou skutečně nejlepším přítelem člověka, a pokud jste tomu dříve nevěřili, tento příběh vás jistě přesvědčí, protože v něm hrál klíčovou roli právě tento domácí mazlíček.

Rodiče 17letého Gabriela tvrdě spali ve své ložnici, když do jejich pokoje zčistajasna vešel pes Axel a probudil je ze spánku. Vyžadoval jejich neustálou pozornost, a tak se otec rozhodl, že ho pustí ven, avšak Axel nikam nechtěl. Následně se štěkotem běžel ke Gabrielovým dveřím. Otci v tu chvíli došla vážnost situace a šel rychle za ním.

Neprodleně ho převezli do nemocnice

Když Gabrielův táta vešel do pokoje svého syna, aby ho zkontroloval, ihned si všiml, že řeč jeho syna je nezřetelná a také necítil pravou stranu obličeje. Rodina neváhala a ihned zavolala záchrannou službu, která byla naštěstí relativně poblíž. Teenagera atletické postavy převezli do Woodlands Medical Center v Texasu, kde působil neurochirurg Dr. Sabih Effenyd.

Kdyby nebylo psa, chlapec mohl zemřít

Neurochirurg samozřejmě vyzdvihl chování psa, který hrál klíčovou roli ve zmírnění celého procesu mozkové mrtvice u chlapce. „Když někdo dostane mrtvici, neurony postupně umírají, takže kdyby uběhl další čas navíc, docházelo by k dalším zraněním mozku a následky by mohly být velmi vážné. Lze říci, že dokonce smrtelné,“ řekl lékař Gabrielovým rodičům. Podrobné informace o průběhu mozkové mrtvice vysvětluje studie NCBI.

V ten den necítil žádné znatelné příznaky

Po krátké době se cítil Gabriel mnohem lépe a popsal doktorům, jak se cítil před mrtvicí. Údajně ho tehdejší předvečer bolela lehce hlava, ale to byla jen krátkodobá záležitost. Následně šel hrát videohry, v klidu se najedl a šel spát. Dalo by se říci, že se jednalo o běžnou rutinu. Zároveň také vnímal, jak jeho tatínek vešel do pokoje, nemohl ho chytit za ruku a celkově neměl kontrolu nad svým pohybem.

Při rozvážení pizzy si všiml malého detailu. Bez jeho geniálního nápadu by uhořelo 5 dětí

Věrný mazlíček mu je neustále nablízku

Doktor si myslel, že Gabriel bude potřebovat nepřetržitou péči, avšak díky včasnému zareagování psa, to nakonec nebylo vůbec potřeba. Teenager dostal pouze patřičné léky a byl brzy propuštěn. Ve zprávě mu napsali, že prodělal cévní mozkovou příhodu levé hemisféry, což při záchvatu postihuje pravou část těla. Nyní je však chlapec v pořádku. Samozřejmě je stále sledován rodiči, nechává si otevřené dveře od pokoje a spí pravidelně se svým věrným Axelem. Nebyl však sám, jelikož jsme v létě také psali článek o hluchém psu, co zachránil páníčka před infarktem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]