Na příchod mozkové mrtvice tělo upozorňuje dopředu. Věnujte dostatečnou pozornost jejím příznakům

Fotografie: Freepik

Pokud poznáte blížící se příznaky mozkové mrtvice, můžete zabránit až 80 % této příhody. Příznaky jsou závislé na tom, ve které části mozku je přerušeno zásobování krví. A proč je vlastně tak důležité znát tyto varovné příznaky? Je nutné při prvním z nich zavolat lékaře nebo sanitku. Zabráníte tak závažným zdravotním problémům, včetně postižení.

Všímejte si obličeje a svého zraku

Na jedné straně obličeje vám může vystřelovat bolest, stejně tak to může být na hrudníku, paži nebo noze. U žen se tyto příznaky vyskytují častěji, takže v tomto případě je opravdu lepší neriskovat. Atypická cévní mozková příhoda může být velký problém. Potkat vás může náhlé zhoršení vidění, můžete vidět rozmazaně nebo dvojitě.

Fotografie: Freepik

Jestliže máte problém zaostřit nebo vnímáte jinou změnu, i to může znamenat mozkovou příhodu. Ženy mohou mít jiné příznaky než muži. Mezi takové patří potíže s dýcháním nebo polykáním. U žen jsou pak častější:

  • Mdloby
  • Halucinace
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Náhlá bolest
  • Záchvaty a škytavka

Dalším příznakem může být chvění rukou. Znamená to narušení zásobování krví.

Pozor na ztrátu rovnováhy nebo necitlivost v obličeji

Jestli vás trápí náhlé závratě nebo nedostatečná koordinace, mohou to být příznaky mozkové mrtvice. Patří mezi nejčastější z nich a není radno je brát na lehkou váhu. Můžete pociťovat brnění v jakékoliv části těla, také se vyskytnou problémy s chůzí.

Nejznámějším příznakem mrtvice je paralýza lícního nervu. Na jedné straně obličeje může dojít ke slabosti nebo ochrnutí. Pokud se chcete otestovat, zvedněte obě ruce nad hlavu. Jestli vám jedna ruka začne padat, je možné, že máte mrtvici. Stejně mohou dopadnout vaše ústa, když se usmějete.

Fotografie: Freepik

Bolest hlavy je u většiny lidí naprosto normální jev. Jestli ale přišla náhle a je velmi silná až nesnesitelná, hlavně u mladých lidí může jít o příznak mrtvice. Ženy, trpící migrénami, jsou více ohroženy.

Fotografie: Getty Images

Jak snížit riziko vzniku mozkové příhody?

Dávejte si pozor na svůj krevní tlak a nechte si ho pravidelně kontrolovat. Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost, dbejte na zdravý životní styl. Věnujte se cvičení alespoň dvacet minut denně. Omezte konzumaci alkoholu, sladkých jídel, také velmi tučných pokrmů. Zkuste přestat kouřit, a pokud máte cukrovku, věnujte svému zdraví zvláštní péči.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]