8 chytrých triků, které uvítají všichni ti, kdo nosí brýle

Okamžik, kdy si poprvé uvědomíte, že potřebujete brýle, vám změní život. Stáváte se oficiálně členem klubu čtyř očí a není návratu. Ať si vyberete brýle praktické, sportovní, stylové, elegantní, budete se muset naučit je nosit a pečovat o ně.

Ze začátku budete mít pocit, že se vám svět houpe před očima. Chodit budete jako labuť, především objeví-li se před vámi patník. U někoho trvá týden u jiného dva i déle, než se zbaví pocitu, že je rybička v akváriu. To záleží na dioptriích a vašem tréninku. Čím více si budete brýle nasazovat, tím dříve se vaše oči přizpůsobí a zbavíte se nepříjemných pocitů. Tento nový parťák si vás však brzy získá, protože díky němu konečně uvidíte ostře. Přinášíme pár triků a tipů, jak o brýle pečovat.

Škrábance

Ze začátku se vám možná bude stávat, že brýle položíte nesprávně – tedy skly dolů. Takto se brýle stávají náchylné na poškrábání. Jak si s tím poradit? Než začnete panikařit, zkuste je vyčistit zubní pastou. Jemné škrábance se tímto zbrousí/vyhladí.

Sjíždění brýlí

Vybrat si padnoucí brýle na míru je spíš pro ty zkušenější. Ze začátku se běžně stává, že brýle kloužou a jsou krapet větší. Abyste zamezili sjíždění brýlí z nosu, omotejte prameny vlasů kolem konců brýlí na obou stranách – sedící za uchem. Máte-li krátké vlasy, omotejte kolem nožiček měkkou gumičku.

Vosk proti sklouzávání

Další možností mimo triku s pramenem vlasů či gumičkami je pořízení si vosku – NERDWAX. Vypadá spíš jako pomáda na rty a aplikuje se třeba před cvičením apod. Vyroben je z přírodních složek, tudíž pokožce nijak nevadí. Brýle díky němu drží a nesklouzávají.

Nosní podložka

Občas se stane, že se ulomí a upadne nosní podložka. Nemáte-li čas běžet k optikovi, máme pro vás chytrý trik. Nosní podložku si jednoduše vyrobte pomocí náboje do tavné pistole.

Proti mlžení skel

To se stává zejména v chladnějším počasí. Chcete dobře vidět, tak si nasadíte brýle, vyjdete ven a ouha. Brýle se zamlží a nevidíte nic. Změny teplot mají totiž na skla brýlí vliv. Mlžení se dá zabránit buď speciálním čističem proti mlžení anebo pomůže babská rada – mýdlo. Mýdlo zabraňuje mlžení. Vyčistěte své brýle tedy mýdlem, než vyrazíte ven.

Ztracený šroubek

Brýle mají malinké šroubečky, takže pokud vám nějaký vypadne, bude těžké jej najít a vrátit tam, kam patří. Nemáte-li čas jít do optiky, zasuňte na místo vypadlého šroubku párátko a ulomte – bude sloužit k „dočasné“ fixaci.

Brýle v prašném prostředí

Pokud se náhodou ocitnete v prašném prostředí anebo si brýle chcete nechat při jakékoliv práci, kde hrozí jejich znečištění, potáhněte skla potravinovou fólií. Není to sice úplně nejšťastnější řešení, ale rozhodně si tak brýle nezničíte.

Domácí čistič brýlí

Došel vám sprej na sklíčka a potřebujete nutně vyčistit brýle? Pak smíchejte 3 díly alkoholu s 1 dílem vody a tekutinu dejte do nádobky s rozprašovačem.

Obrázky: experthometips.com