Dívce se na hlavě objevila boule, bolela ji hlava a měla horečku. Lékař diagnostikoval kousnutí pavoukem a poslal ji domů, stav se však zhoršoval.
Natalie Walshová pracuje jako zdravotní sestra. Když jednoho rána její dcera Nataša vstala a stěžovala si na silné bolesti hlavy, pořádně ji prohlédla. V první chvíli nic zvláštního neviděla, a tak dala dceři lék proti horečce. Odpoledne už holčička nemohla ani chodit a matka jí našla na hlavě ošklivou bouli. Lékař konstatoval, že se jedná o kousnutí pavoukem, předepsal zklidňující léky a poslal je domů. Holčičce však bylo čím dál hůř a nakonec skončila v nemocnici s překvapivou diagnózou.
Podruhé vzala dceru rovnou do dětské nemocnice
Když se vrátily domů od lékaře, její stav se vůbec nezlepšoval, naopak. Měla horečky 40 °C, nemohla pohnout hlavou a křičela bolestí. Motala se jí hlava a její kolena byla oteklá a bolestivá. Boule u pravého spánku vypadala čím dál hůř a vykreslil se kolem ní červený prstenec. Matka věděla, že tady je něco v nepořádku a nepůjde o reakci na kousnutí pavoukem.
Znovu dceru naložila do auta a tentokrát jela rovnou do dětské nemocnice. Několik lékařů zkoumalo dívčin stav. Po sérii asi 30 vyšetření konečně přišli s diagnózou. Byla to lymská borelióza, kterou přenášejí především klíšťata. Poté, co holčičce nasadili účinné léky, se téměř okamžitě začala cítit lépe.
Za svou kariéru se s něčím podobným nesetkala
Matka pracuje jako zdravotní sestra 13 let a řekla, že něco takového za svou kariéru nikdy neviděla. Žádného klíštěte si na dceři nevšimla a průběh nemoci měl velmi rychlý spád s neobvykle vážnými příznaky. Netuší, co by se dělo dál, kdyby dceru nevzala do nemocnice, kde byla rychle stanovena správná diagnóza. Doktoři se ovšem shodli, že by jí to klidně mohlo stát i život.
U dětí může být průběh lymské boreliózy opravdu akutní a může způsobit i zánět mozkových blan. V časném stadiu onemocnění, tedy v prvních dnech a týdnech od přisátí klíštěte se může na kůži objevit červený prstenec. Matoucí může být, že se nemusí objevit kolem místa přisátí klíštěte, ale i kdekoliv jinde na těle, říká lékařka Elizabeth Thottacherry.
Borelióza se snadno přehlédne
Především u dětí se pak může objevit boreliový lymfocytom jako v případě této holčičky. Je to boule tmavě červené až fialové barvy, která může mít až 5 cm. Nejčastěji se objevuje na boltci ucha, špičce nosu nebo u prsní bradavky. Opět nemusí jít o místo, kde se klíště přisálo. Časné stadium onemocnění pak může být provázeno vysokými horečkami, neurologickými problémy, bolestmi svalů a kloubů.
Někdy se časné stádium nemoci neprojeví žádnými příznaky a borelie se v těle zabydlí. Umí se dobře schovat a nemusí se najít ani v odběrovém vzorku. U někoho nezpůsobí žádné problémy, někdy však mohou být příčinou řady chronických obtíží, jako je chronická artritida, periferní neuropatie a jiné potíže týkající se především nervové soustavy a kloubů.
Léčba pozdního stadia boreliózy je zdlouhavá a nejistá. Proto je velmi důležité přisáté klíště odstranit co nejdříve. První den po přisátí klíštěte nejsou borelie schopny infikovat hostitele, imunitní systém je zlikviduje. Borelie však později mění svůj antigen a imunitní systém dokážou obejít. Maminka Nataši varuje ostatní rodiče, aby děti pravidelně kontrolovali a preventivně se chránili před přisátím klíštěte.
Zdroj: Mirror, Healthline
Napište komentář