Trénink mozku je potřeba pro jeho dlouhodobou kondici. Dnešní technologie nás bohužel vede k dojmu, že už nad ničím přemýšlet nepotřebujeme. To je ale velká chyba.
Tentokrát se bude rébus týkat rozdělení vodních melounů. Toto oblíbené ovoce pěstovali a kultivovali už staří Egypťané v době před 5 000 lety. Najdeme je i na obrazech v hrobkách, stejně jako v pohřební výbavě tehdejších mrtvých. Na cestu do posmrtného života se zkrátka hodila osvěžující svačina. Protože pochází z Afriky, potřebují melouny pro svůj život horké a slunečné podmínky. Některé vyžadují k dozrání i 130 dní silného tepla.
Největší meloun a použití objeviteli
Podle Guinnessovy knihy rekordů byl největší meloun z Arkansasu. Vypěstoval ho Lloyd Bright a plod vážil neuvěřitelných 121 kilogramů. Došlo k tomu v roce 2005 na soutěži Hope Arkansas Big Watermelon Contest. Toto ovoce se skládá z 92 % z vody, takže první objevitelé si je občas brali místo polní láhve. Teď se velmi pozorně podívejte na části melounu níže. Kolik celých melounů se z těchto kousků dá složit dohromady?
V USA se pěstuje více jak 300 druhů tohoto tropického ovoce. Nicméně jen 50 z nich potom najdete v obchodech. Nejběžnější vodní meloun má krásně svěží červenou dužinu. Existuje ale i bílé, žluté, oranžové nebo dokonce světle zelené. Jejich sladkost je měřena tzv. Brixovou stupnicí. Většina druhů je někde na hodnotách 9 – 10, ty velmi sladké o stupeň až dva výše. V 10. století se toto ovoce rozšířilo z Afriky do Číny a ta jich pěstuje nejvíc.
Odpovědi a zdravotní dopady
Navzdory populárnímu strašení v dětství vám v břiše nevyroste meloun, když sníte jeho semínka. Jejich konzumace není vůbec od věci, protože obsahují hodně hořčíku, proteinů a zinku. Pro optimální využití je před spolknutím rozkousejte. Přemýšlíme o nich sice jako o ovoci kvůli sladkosti, technicky se však jedná o zeleninu. A jestli vám celkový počet plodů dělá stále potíže, tady je řešení. Sbírka částí dá dohromady celkem 5 celých melounů.
V dávných dobách tuto potravinu při konzumaci posypali trochou soli. V Egyptě a Africe celkově ho také často kombinovali se slaným sýrem fetou. Tento postup z melounu vytáhne šťávu a tím pádem i chuť. Jde rozhodně o zdravé jídlo. Vodní meloun totiž obsahuje jen asi 40 kalorií na jeden šálek, má však více lykopenu než jiné ovoce nebo zelenina. Jde o silný antioxidant, který pomáhá proti infekcím. Je v něm také hodně vlákniny a vitaminu C.
Napište komentář