Kvůli špatnému těsnění oken může z domácnosti libovolného typu uniknout až 25 % tepla. Zvláště v dnešní době rostoucích cen energií je to nezanedbatelný objem.
Jakmile se vám podaří okna řádně zateplit, budete si doma užívat mnohem většího pohodlí. Přitom se nemusí jednat o nijak složité postupy – ale zvláště v zimě je velmi oceníte. Samotná kontrola netěsnosti oken není vůbec složitá. Přejeďte prstem po místě styku rámu a okna, stejně jako po návaznosti rámu na stěnu. Jakmile kdekoli ucítíte závan studeného vzduchu, je situace jasná. Vaše okna netěsní a pro zachování tepla je třeba něco podniknout.
Oba extrémy škodí, najděte střed
Současně je ovšem třeba se vyhnout druhému extrému. Přílišná těsnost totiž neprospívá ani zdraví organismu, ani kondici domácnosti. Dům či byt musí trochu „dýchat“, což slouží jako prevence vzniku plísní na stěnách i jinde. Vzduch uvnitř navíc nemusí mít tu nejlepší kvalitu. Škodlivé částice se tu mísí s prachem a podporují astma. V kombinaci s případnými plísněmi to vytváří kruh zdravotních potíží, kterých se prakticky nelze zbavit.
Jak tedy okna konkrétně utěsnit? Máte-li okna moderní, neměla by takový zásah vyžadovat. Obvykle jsou kvalitní, zvukotěsná a tepelnou izolaci poskytují velmi dobrou. Na stará okna bude potřeba izolační páska. Možná vám to přijde primitivní, ovšem stále jde o osvědčený způsob, jak úniku tepla ven zabránit. Nejdřív ale najděte konkrétní zdroj netěsnosti a zvolte také správný typ pásky. V případě nejistoty vám nepochybně pomůže prodejce.
Další možnosti a pozor na větrání
Jednoduše udělejte několik snímků okna a ukažte mu je. Kromě izolačních pásek lze použít také silikon, montážní pěnu nebo tmel. U pěny ale pozor, časem se smrskává a rozpadá, jde tedy spíše o dočasné řešení. Jak už jsme upozornili, s izolací to nepřehánějte. Současně dbejte na to, abyste nezablokovali okna před otevřením kvůli pravidelnému větrání. Jeho špatné provádění je pak dalším důvodem, proč uniká tolik tepla. Ale jak tedy správně větrat?
Otevřete okna naplno, ideálně proti sobě, ale nejvýše na pět minut. Pointou je silnější průvan, který vymění vzduch uvnitř. Nedojde ovšem k přílišné ztrátě tepla. Nejhorší možností jsou lehce otevřené ventilačky. Vedou jednoduše k praktické nemožnosti vytopit vnitřek místnosti.
Zdroj: Fakt
Napište komentář