Dvojice šelem neznala po dlouhých 8 let jiné prostředí než cirkusovou manéž nebo vnitřek klece. Teprve pak se lvi dostali na svobodu a jejich reakce opravdu stojí za to.
Divokou šelmu nebo jakékoli další zvíře asi nemůže potkat nic horšího než nucený život v zajetí. Každý tvor si zaslouží dostatek prostoru, ideálně ve svém vlastním prostředí. Bohužel se i v dnešní době až příliš často setkáváme se zvířaty, která tráví život v řetězech či jinak nedůstojných podmínkách. Nikdy tak nedostanou šanci na skutečně divoký život. V jejich očích mnohdy už ani nespatříte životní jiskru a touhu po něčem víc.
Cirkus versus svoboda
V menšině jsou pak šelmy, kterým se díky práci mnoha skupin a iniciativ podařilo se z tohoto zakletého kruhu vymanit. Patří sem například organizace Animal Defenders International (ADI). Právě ona pomohla několika lvům chovaným v cirkuse, aby po dlouhých letech v klecích udělali první krůčky k vlastní svobodě. Mezi ty, jež organizace za nějaký čas plně propustí, jsou například Tarzan a Tanya, kteří strávili v cirkusových klecích 8 let.
Oba byli zachráněni a po dlouhém procesu rehabilitace také převezeni do svého skutečného a zcela přirozeného domova. Tedy útočiště nacházejícího se v Jižní Africe. Protože se všechno objevilo na sociálních sítích, mohli si video s jejich reakcí na první svobodné krůčky užít miliony nadšených diváků. To je trochu jiné představení, které ve vás tentokrát nechá silný zážitek, aniž by potenciálně ubližovalo dalšímu živému tvoru.
Zbídačená cirkusová puma Mufasa se po 20 letech v řetězech dočkala svobody. Sledování její reakce vyplavuje slzy štěstí
Problém s obtížným řešením
Celkově ale nejde jen o počet divokých šelem v zajetí. Těmto zvířatům ubývá přirozené prostředí a také klesá objem jejich základní kořisti. Konkrétně se jedná o velké kopytníky. Nejhorší situace se v tomto směru odehrává v západní Africe. Na jižní části kontinentu naopak počty rostou. Na neradostném stavu afrických lvů se pak samozřejmě projevuje i neutuchající pytláctví. Lidé je také pronásledují v místech, kde chovají dobytek.
Lev totiž mršinou rozhodně nepohrdne. V Africe tak doplácejí na kladení otrávených návnad. Finance na ochranu přírody poskytuje kontrolovaný trofejní lov, v nezřízené podobě ale samozřejmě vede k dalšímu poklesu populace. Některé ranče dokonce odstavují lvíčata prakticky ihned po porodu, v průměru po jedné hodině. Podle řady expertů je za tím snaha donutit samice co nejrychleji znovu zabřeznout, vznikají tak doslova továrny na lvy.
Zdroj: Newly
Napište komentář