Policie varuje před novými způsoby internetových podvodníků. Snažte se dodržovat některá pravidla nakupování na e-shopech, která vám zajistí bezpečí.
Policie varuje před dalším útokem podvodníků. Nový způsob, jak někoho okrást, tentokrát aplikují skrze SMS, které vás mají informovat o současném stavu vašeho objednaného zboží. Podobné zprávy se objevily u stovek lidí a policie varuje, že se jedná o další metodu podvodníků, jak využít sílu online světa k získání cizích peněz.
Pozor na podvodné SMS
Dnešní online svět nabízí především pohodlí, co se týká nakupování. Lidé se dělí na dvě skupiny, na ty, kteří upřednostňují internetové obchody, a na ty, kteří raději zavítají do těch kamenných. Přestože má online nakupování spoustu výhod, má také jedno velice zásadní negativum – můžete se nechat snadno napálit. Zneužití vašich osobních údajů a vynalézavé mozky některých podvodníků vás mohou lehce připravit o vaše celoživotní úspory.
Nyní policie varuje před podvodnými SMS, které jsou údajně zasílány kurýrními společnostmi, jež by vám měly doručit objednané zboží. Buďte obezřetní především v předvánočním čase, kdy zákazníci berou internetové obchody útokem. Pokud obdržíte SMS, kde stojí, že byl váš balíček zpožděn kvůli nekompletní adrese, čímž vás kurýrní společnost žádá o její doplnění pomocí odkazu, kam chybějící údaje doplnit, buďte ve střehu, jak uvádí server Fakt.
Tipy, jak bezpečně nakupovat na internetu
Internet je skvělé místo pro nakupování. Můžete zde najít mnoho výhodných nabídek, o které jsou některé kamenné obchody ochuzené; nepřeberné množství různých produktů, ale co především, je to rychlé a neskutečně pohodlné. Vůbec nemusíte vstát z postele. Kde je mnoho výhod, je však také spousta negativ, v tomto případě se snadno můžete stát obětí podvodu. Jak se tedy co nejúčinněji bránit, abyste dostali své zboží, ale nepřišli o peníze? Zde je podle PCMag několik tipů, jak bezpečně nakupovat na internetu:
- Nakupujte pouze na ověřených internetových obchodech.
- Pokud zvolíte nový e-shop, před koupí si prodejce pořádně prozkoumejte.
- U nákupních formulářů je někdy lepší lhát nebo některé informace vynechat.
- Neplaťte online platební kartou, raději zvolte dobírku, i když je poštovné někdy dražší.
- Své Wi-Fi připojení udržujte soukromé.
- Používejte bezpečné aplikace.
Seniorku navštívil zdánlivě obyčejný policista. Šlo však o podvodníka, který si odnesl 736 000 Kč
Strašákem nejsou pouze falešné SMS, ale také některé e-maily mohou nést známky podezřelého chování odesílatele. O podobných případech jsme již informovali na Světě Kreativity.
Napište komentář