Bazalka a její použití nejen v kuchyni

Bazalka je oblíbená bylinka hojně využívaná v kuchyni. Avšak v sušeném stavu ztrácí své aroma a proto je mnohem lepší skladovat jí buď, v mrazničce nebo čerstvou rovnou v truhlíku na okně. Existuje přibližně šedesát odrůd a ty se liší vzrůstem, vůni, ale i chutí. Nejčastěji používaný druh je bazalka pravá – Ocimum basilicum. Nejlépe chutnají čerstvě sklizené listy a mimo mrazničky se dají blanšírovat nebo naložit do oleje. Velmi chutná je v kombinaci s dýní, ale i rajčaty. Ať už se jedná o rajskou či dýňovou polévku, salát, omáčku, pesto nebo jen tak na chleba s kolečky rajčete a lístky bazalky. Dobře se snáší také například s česnekem, tymiánem, rozmarýnem, pažitkou, dobromyslí, majoránkou, mátou a petrželí. Tato bylinka vyniká svou vůni a jídlům dodává specifické aroma. Mimo jiné má bazalka i léčivé vlastnosti a blahodárný vliv na lidský organismus.

Bazalka a její léčivé vlastnosti

Účinky na lidské zdraví má bazalka všestranné. Od protizánětlivé po antibiotické. Podporuje u nachlazení vykašlávání, pomáhá srdci a mírní žaludeční potíže. Dále pomáhá močovým cestám, játrům, zahání migrény, bojuje s nespavostí a depresí. Zlepšuje tvorbu mateřského mléka a tiší silné menstruační bolesti. Čaj z bazalky se doporučuje popíjet již týden před očekávanou periodou a pokračujte i během celé menstruace. Pokud je pro vás otravné neustálé pití čaje, přidávejte si jí do jakéhokoliv  jídla.

Bazalka se dá dokonce naložit do bílého vína, kde se nechá týden luhovat. Poté se směs přefiltruje, vylisuje a smíchá s medem a uloží v chladu. Tato směs působí proti únavě a depresi. Popíjí se po troškách ihned po jídle. Bazalka je vhodná i pro vnější využití. Obklady pomáhají léčit rány, připravují se osvěžující koupele, kloktadlo a vhodná je  i pro inhalaci při nachlazení.

Fotografie publikována se svolením Praisaeng Photography/FreeDigitalPhotos.net