Frekvence praní oblečení ovlivňuje množství bakterií, které se v něm vyskytují

Praní už dávno není tak neoblíbenou činností, jako dříve. Dnes většinu práce zvládne naše pračka. Ne každý ale ví, jak často do ní oblečení dávat. Řada lidí pere méně často, než by se slušelo. A potom jsou v šoku, když se dozvědí, že v rámci hygieny na tom nejsou nijak dobře. Pokud do této kategorie nechcete spadat, podívejte se, jak často bystě měli které věci prát.

Oblečení

Začneme tím základním. Je to oblečení. Možná to netušíte, ale každý z nás se denně zbaví asi 500 milionů odumřelých kožních buněk a uvolní asi 1 litr potu. Je jasné, že toto všechno končí přímo v našem oblečení. A zde se mohou začít rojit bakterie, které je třeba zahubit. K tomu je nejlepší praní. Oblečení, jako ponožky nebo spodní prádlo je třeba prát už po dni nošení. Běžný outfit lze vyprat po několika dnech.

Pokud jde například o vaše pyžamo, tak to je určitě vhodné prát jednou týdně. Dále hraje roli i teplota. V létě je vhodné oblečení prát klidně po dni nošení. V zimě když se tolik nepotíte, to není až tak časté. Roli má také to, zda jde o oblečení přímo na vašem těle – tričko, nebo jde až o následující vrstvu – mikina.

Ložní prádlo

Ano, i to je třeba pravidelně prát. Jako pokud jde o prostěradlo, tak pokud se jedná o povlečení. Mnoho lidí četnost praní podceňuje, ale doporučuje se prát ho minimálně jednou týdně. Také nelze zapomínat na dostatečnou teplotu a prát nejméně na 60 stupňů, což pomůže efektivně zlikvidovat případné bakterie.

Věci z koupelny

Máme na mysli jak ručník na běžné osušení rukou, tak i osušku,. Jak na praní v tomto případě? Minimálně jednou týdně, jelikož vlhkost, která je v koupelnách, která je v ručníku a která je také v osušce je doslova líhní pro bakterie. Nehledě na to, že se zde může postupem času tvořit i zápach. Proto perte nejlépe jednou týdně, a to také na vyšší teplotu.

Nezapomínejte na svou hygienu

Mnoho lidí často podceňuje také svou hygienu. Optimální by mělo být mýt se každý den, až každý druhý den. To by mělo plně dostačovat. Co může být na škodu, to je jak delší, tak i kratší intenzita mytí. Pokud se budete mít několikrát denně, vaše kůže si nedokáže sama vytvořit požadovanou ochrannou vrstvu.

Při mytí samozřejmě nezapomínejte také na vaše vlasy. I u nich může škodit to, když je budete mýt každý den. Vodítko je tady celkem jednoduché. Každý den je pozorujte, a když vám přijdou lehce mastné, je to ta pravá chvíle k tomu, je umýt.

Fotografie: Pixabay, Shutterstock

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]