Na kuchyňském nádobí mohou ulpívat nečistoty, které je složité z jejich povrchu odstranit. Nejnáchylnější jsou například pánve, plechy na pečení, nebo některé hrnce. Samozřejmě můžete sáhnout po kupovaných chemických prostředcích, pokud ale chcete ušetřit a počínat si ekologičtěji, zkuste metody čistě přírodního charakteru. Vše, co potřebujete, máte nejspíš doma na dosah ruky.
Jakými metodami čistit nádobí?
Čistě přírodními a účinnými prostředky na čištění kuchyňského silně znečistěného nádobí můžete použít následující produkty:
- jedlou sodu
- citronovou šťávu
- peroxid vodíku
- sůl
Velice efektivní směs vyrobíte z poloviny šálku peroxidu vodíku, čtvrt šálku jedlé sody a trochy citronové šťávy. Vzniklou pastou pak potíráte místa, která potřebujete na nádobí vyčistit. Necháte působit asi čtvrt hodiny a smyjete. Pakliže bojujete i se rzí, postačí jen troška soli a abrazivní houbička na nádobí. Abyste vytvoření rzi zabránili, můžete pánev pomazat rostlinným olejem.
Další metody, jak vyčistit silné znečištěné nádobí v kuchyni
Při odstraňování nečistot můžete použít i následující způsoby: nádobí na plotně prázdné zahřejte, nalijte do něj trochu vody a pak dřevěnou špátlí zaschlé a ulpívající znečištění odstraňte. Skvěle působí i takzvané odmočení.
Když do nádobí napustíte vodu a necháte několik hodin nečistoty uvolňovat. Použít lze i abrazivní houbičku. Případně lze praktikovat kombinaci obojího, tj. zahřívání a máčení.
Nádobí naplníte vodou, přidáte běžný čisticí prostředek a dáte na plotnu zahřát na dobu dvaceti minut. Pak necháte asi půl hodiny tekutinu vychladnout a pomocí špátle, nebo houbičky odstraníte nečistoty.
Perfektně pomůže i octový roztok. Ten zhotovíte tak, že do větší nádoby nalijete asi šálek octa, pak vsypete dvě lžíce jedlé sody a přidáte šálek teplé vody.
Fotografie: Joe Lingeman