Rozmarýn se používá v lidovém léčitelství již po dlouhá tisíciletí. Tato velice aromatická rostlina má nejen využití v kuchyni, při přípravě lahodných pokrmů, ale i při léčbě některých nemocí. Dokáže svými účinky podpořit proces uzdravení při artritidách, astmatu, ekzému, onemocnění jater, žlučníku, srdce. Také má velice stimulující účinky na celý organismus, proto se doporučuje i při ztrátě energie, depresích a únavě. Inhibuje hormony štěstí v krvi, a tak budete mít i lepší náladu.
Jaké další účinky má rozmarýn?
Mezi další příznivé účinky rozmarýnu můžeme zařadit:
- podporu srdeční činnosti a krevního oběhu
- regulaci a snížení cholesterolu v krvi
- zlepšení mozkové činnosti a podpora paměťových funkcí
Léčivý odvar k podpoření mozkové a srdeční funkce připravíte z: lžičky čerstvého rozmarýnu a dvou sklenic vroucí vody. Bylinku i vodu dejte do termosky a nechte louhovat alespoň půl hodiny, pak přeceďte. Pak konzumujte zhruba jednu až dvě lžíce odvaru třikrát denně, nejlépe před jídlem.
Rozmarýn na krásu i bolavé klouby
Rozmarýn je možné použít i v kosmetice. Jeho účinky jsou blahodárné pro pokožku. Díky této bylince udržíte déle mladistvý a krásný vzhled vaší pleti. Redukuje totiž vrásky, pleť napíná, odstraňuje pigmentové skvrny a zvlhčuje pokožku obecně.
Kombinace popíjení rozmarýnového čaje a pleťového krému s touto léčivou bylinou dokáže zázraky. Výborně se rozmarýn hodí i pro lidi s onemocněním kloubů, pomůže se zánětem a bolestmi.
Štíhlejší postava a krásné vlasy s rozmarýnem
Pokud potřebujete nějaké to kilo zhubnout, rozmarýn vám s tím dobře pomůže. Odvar z této byliny začleňte do svého redukčního jídelníčku a jistě brzy uvidíte výsledky. Ideální je popíjet šálek rozmarýnového čaje denně. Nanejvýš pak dva. Je totiž schopný rozkládat tuky v těle.
Krásnějších vlasů zase docílíte přidáním několika kapek rozmarýnového esenciálního oleje do šamponu, nebo vlasové masky. Vyzkoušet můžete i aromaterapii s rozmarýnem, interiér vašeho bytu krásně rozvoní a očistí.
Kdy je rozmarýn nevhodný?
Rozhodně se rozmarýn nedoporučuje v odvarech, čajích, tinkturách, či olejíčcích používat těhotným ženám a dětem do dvanácti let. Také by jej neměli užívat lidé, kteří se léčí s epilepsií. Pokud se nejste jistí, zda je pro vás tato bylina vhodná, prokonzultujte to s ošetřujícím lékařem.
Fotografie: Pixabay