Digestoř je často velmi opomíjeným místem, co se týče úklidu. Vyžaduje však také zvýšenou pozornost a péči. Čistit filtr digestoře byste měli alespoň jednou za měsíc, aby nedocházelo k ucpávání jednotlivých průduch a unikající pára mohla plynule proudit. Navíc hromadění tukových částic tvoří čím dál větší povlak, který je pak náročnější odstranit. Přesto ale dokážou pomoci s čištěním filtrů velmi šetrné přírodní prostředky. Jaké to jsou?
Tipy na přírodní a ekonomické nenáročné čištění filtru digestoře
Mastnoty se snadno zbavíte těmito metodami:
- Roztok z jedlé sody: připravíte jej smícháním 60 gramů jedlé sody s deseti kapkami čisticího prostředku na nádobí a horkou vodou. Tekutinu vytvořte ve větším lavoru, do kterého mřížku filtru digestoře namočte a nechte působit asi dvacet minut. Poté opláchněte čistou vodou, otřete do sucha a máte na nějakou dobu zase po starostech. V případě, že se filtr po době působení neumyje, je vhodné ho ve větším hrnci spolu s mřížkou povařit.
- Mýdlový roztok: použít můžete klasické mýdlo, nebo třeba to jádrové (Jelen), z něhož nastrouháte zhruba polovinu nahrubo a smícháte s dvěma až třemi litry vody ve velkém hrnci. Směs povařte do rozpuštění. Pak filtr do tekutiny namočte a nechte půl hodiny působit. Posléze mřížku vyjměte a opláchněte.
- Citronová šťáva: několik citronů rozpulte a potřete jimi celou plochu mřížky z digestoře, aby se šťáva dostala do každého záhybu. Nechte působit asi čtvrt hodiny a poté opláchněte čistou vodou. Citronová šťáva pomůže s odstraněním mírné mastnoty. Pokud je filtr zanesený více, nechte citron působit až osm hodin.
- Hořčičný prášek: směs k čištění mřížky připravíte smícháním 4 lžic hořčičného prášku s dvěma lžícemi pracího prostředku, dvěma lžícemi octa a dvěma lžícemi vroucí vody. Vznikne vám tak hustější hmota, kterou naneste po celé ploše mastného filtru. Doba působení se odhaduje na hodinu, poté mřížku důkladně opláchněte.
Pomůže i roztok s amoniakem, nebo obyčejná Coca cola
Silnou mastnotu z filtru digestoře dokáže odstranit i čpavek. Během aplikace zajistěte dostatečné odvětrávání prostoru, vezměte si ochranné rukavice a případně i respirátor. Roztok zhotovíte tak, že v třech a půl litrech vody (při 50 stupních Celsia) rozpustíte asi 100 mililitrů amoniaku.
Tekutinu lze připravit ve dřezu, nebo v jiné větší nádobě, do které můžete mřížku celou umístit a nechat směs působit dvě až čtyři hodiny. Pak pomocí jemného kartáče odstraňte mastnotu, dobře opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. V případě, že rádi pijete limonády typu Pepsi, nebo Coca cola, můžete je rovněž vyzkoušet na vyčištění mastného povrchu mřížky. Výsledky jsou opravdu překvapující. Celý filtr ponořte do nádoby s dostatečným množstvím Coca coly a nechte několik hodin působit. Čím déle, tím lépe. Pak filtr opláchněte a je to!
Fotografie: Freepi, Pixabay