Odstraňte zapečenou mastnotu z pekáčů díky postupu, který používaly již naše babičky

Fotografie: AdobeStock

Vaření je radost, jídlo je slast, ale to špinavé nádobí. Navzdory všem možným reklamám, v nichž usměvavá hospodyňka jedním tahem houbičky zázračně zbaví připečenou pánev všech nečistot, a ještě ji omladí o pět let, je mytí nádobí pěkně nepříjemná dřina. Zejména když jste si dali záležet a navařili velký rodinný oběd nebo romantickou večeři při svíčkách o několika chodech. Zkrátka když jste pustili uzdu svým kuchařským dovednostem.

Na co myčka nestačí

S většinou nádobí si naštěstí poradí myčka, takže lidem dnes odpadá starost o talíře, skleničky nebo příbory, ale s opravdu špinavým nádobím vám sebelepší myčka nepomůže. I ve velkých restauracích s nejkvalitnějšími myčkami pro profesionální gastronomické provozovny zaměstnávají pomocnou sílu, která má mimo jiné na starosti drhnutí pánví, fritéz, hrnců nebo pekáčů.

Fotografie: ImgurPhotos

S chutí do toho, půl je hotovo

A tak vám nezbývá, než se dát do díla. Tedy pokud doma nemáte někoho, na koho byste tenhle nepříjemný úkol mohli přehodit. S naším trikem vám však práce půjde rychle od ruky. A s výsledkem bude navíc spokojen i ten největší perfekcionista. Základem této zázračné metody je obyčejný list papíru, pochopitelně čistého.

Fotografie: Freepik

Papír vložte doprostřed špinavé pánve či jiného kusu nádobí. Papír pak zalijte horkou vodou tak, aby byl do vody celý ponořený. Na hladinu pak přilijte saponát, který běžně využíváte. V principu je jedno, který konkrétně to je. Všechny, které jsou v České republice běžně k dostání, jsou založené na stejném principu, a tak bude naše metoda fungovat v kombinaci s jakýmkoli jarem.

Fotografie: ImgurPhotos

Počkejte minutu nebo dvě a začněte papírem čistit povrch nádoby, jako kdyby to byla houbička na nádobí. Papírem vyčistěte celou plochu pánve a pak ji dejte oschnout. Až bude suchá, umyjte ji pod tekoucí vodou klasickou houbičkou na nádobí. Další várku jaru už nebudete potřebovat. Vaše pánev bude jako nová.