Vlivem opakovaného praní, zvýšenou tvrdostí vody, nebo nevhodným tříděním prádla se může stát, že bílé spodní prádlo snadno zašedne, nebo zežloutne. To může být poměrně znepokojující, zejména v případě, kdy jste do oblečení investovali mnoho peněz. Tento problém se však dá řešit i jinými metodami než jen kupovanými bělidly. Jak na to?
Účinná babičkovská rady na bělení prádla
Zašedlé, nebo zežloutlé spodní prádlo byste před procesem bělení měli nejprve standardně vyprat v pračce. Poté prádlo vložte do lavoru s dvěma a půl litry horké vody, přidejte klasické mýdlo, nebo mýdlové hobliny, promíchejte do rozpuštění a následně vlijte do tekutiny i 4 lžíce amoniaku.
Ruce si chraňte v tomto případě rukavicemi a ústa respirátorem, abyste nedýchali toxické výpary. Místnost, kde provádíte bělení odvětrávejte. Naložené spodní prádlo nechte v roztoku 2 až 12 hodin, aby se důkladně vybělilo. Vařečkou, nebo jiným náčiním prádlo občas obraťte, aby se bělilo rovnoměrně. Po uplynutí stanoveného času vyjměte spodní prádlo z vody, propláchněte pod tekoucí vodou a vložte ještě k vymáchání na čtvrt hodiny do čisté vody bez aviváže. Prádlo případně můžete ještě jednou vyprat.
Další praktické rady, díky kterým bude prádlo bělejší
Velice účinná k bělení prádla je obyčejná jedlá soda, kterou najdete v téměř každé domácnosti. Prádlo můžete do roztoku teplé vody a sody před praním namočit, nebo jedlou sodu smíchejte s pracím práškem, vložte do zásuvky pračky a bílé oblečení klasicky vyperte. Jedlá soda je skvělá nejen na obnovení bílé barvy, ale i na vodní kámen v pračce, s kterým si rovněž poradí při pracím programu.
Stejným způsobem funguje i kypřící prášek, který používali v dřívějších dobách i babičky. Vyzkoušet můžete například i vinný ocet. Při výběru průmyslově vyráběných produktů v drogerii preferujte ty ekologické bez chemikálií. Jsou totiž šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k prádlu a pračce.
Úvodní Fotografie: Pinterest