Šalvěj se s oblibou používala v lidovém léčitelství již před mnoha lety. Naše babičky a prababičky z ní vařily především čaje, které blahodárně působily zejména na nachlazení. Aroma šalvěje lékařské je velmi intenzivní a kořeněné. Tuto skvělou bylinku lze použít jak zevně, tak i vnitřně. Má tedy všestranné využití. Inspirujte se níže.
Jaké účinky má šalvěj lékařská?
Léčivou šalvěj lze používat v těchto případech:
- ke kloktání při angínách a bolestech v krku
- při infekcích a zánětech v dutině ústní
- při bolestech a zánětech zubů
- na zklidnění žaludku a podporu trávení
- při nachlazení a chřipce
- na utlumení příznaků spojených s menstruací u žen
- při respiračních onemocněních
- na hojení ran a oděrek
- k celkovému zklidnění a podpoření duševní rovnováhy
- na kožní problémy
Je tedy jasné, že využití šalvěje je opravu pestré a širokospektré. Stačí si jen vybrat, za jakým účelem ji budete buď konzumovat, nebo aplikovat na tělo.
Jak a co připravit ze šalvěje?
Jednou z variant, jak zužitkovat sušenou či čerstvou šalvěj, je uvařit z ní čaj. Potřebovat budete 3 až 5 lístků byliny a 400 mililitrů vroucí vody. Nechte roztok louhovat deset minut a pak sceďte. Pakliže používáte šalvěj sušenou, potřebujete na výluh 1 čajovou lžičku a 250 mililitrů vody.
Čaj pěkně zahřeje a pomůže uvolnit hleny, zklidní organismus a uleví bolestem. Popíjejte jej dvakrát denně při obtížích. Nevhodný je šalvějový výluh pro těhotné. Také byste ho neměli konzumovat dlouhodobě. K urychlení hojení ran lze připravit i obklad.
K léčivému roztoku potřebujete 3 lžičky sušené šalvěje a čtvrt litru horké vody. Patnáct minut necháte bylinku louhovat, tekutinu necháte vychladnout a pak do ní namočíte gázu. Tu přikládáte na poraněné místo. Šalvěj má protizánětlivé a bakteriální vlastnosti, proto dokonale podpoří zhojení ran.