Skryté příznaky rakoviny prsu, které mnoho žen mylně zaměňuje s jinými onemocněními

Fotografie: Freepik

Rakovina prsu je závažné onkologické onemocnění, které má poměrně dobrou prognózu, pokud je odhalené včas. Téměř ve 40 procentech případů je nemoc časně diagnostikovaná jen díky tomu, že si ženy provádějí samovyšetření. Přinášíme vám několik informací, které pomohou zhodnotit stav vašich prsou.

Šest obvyklých příznaků, které mohou značit rakovinu prsu

V první řadě je nutné, aby ženy (případně i muži) sledovaly změny v oblasti celkového vzhledu prsu, tj. barvu bradavky, případnou sekreci, či neobvyklé asymetrické zvětšení. Dále se můžete zaměřit na tyto příznaky:

  • Novotvary v podpaží: nádor se může vyskytnout nejen v samotném prsu, ale i v podpaží. Proto kontrolujte i tuto oblast v rámci samovyšetření. Všímejte si nezvyklých bulek a v případě, že nějakou objevíte, ihned navštivte svého gynekologa a domluvte se na dalším postupu.
  • Horečka a potíže s kojením: objevit se může i zvýšená teplota až horečka. Ženy, které rodily, se mohou potýkat i s problematickým a bolestivým kojením. V případě, že si nebudete jisté objevenými příznaky, navštivte raději lékaře.
Fotografie: Freepik
  • Skvrny na pokožce: častým projevem rakoviny prsu bývá i vznik růžových skvrn na prsou. Nejste si vědoma, že byste se někde otlačila a pátráte po původu těchto kožních anomálií? Kontaktujte opět gynekologa, který zřejmě doporučí mamograf a krevní testy k vyloučení závažné nemoci.
  • Novotvary v prsu: typickým příznakem bývá nález bulky v prsu. V těchto momentech tedy neváhejte a nechte se vyšetřit. Nemusí jít o nic závažného, avšak monitoring je vyžadován.
  • Boule kdekoliv na hrudníku: nahmatali jste si v oblasti hrudníku netypickou bouli? Může jít případně jen o tukovou sraženinu, avšak lepší je se nechat testovat. Předejdete tak mnoha komplikacím.
  • Změna polohy bradavky: kromě barvy bradavky byste měli sledovat i její polohu. Vpáčená bradavka neznačí nic dobrého, stejně tak její pokles.

Kdy provádět samovyšetření a absolvovat mamograf?

Každá žena by si měla preventivně provádět samovyšetření prsu. Nejideálnějším momentem je doba těsně po periodě (již nekrvácíte). Pohmatem tak zkontrolujete celý levý a pravý prs i podpaží.

Fotografie: Pixabay

Na mamograf by měly pravidelně docházet dámy nad 45 let věku (hradí pojišťovna). Avšak vhodné je nechat se vyšetřit už nad 30 let.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]