Charakteristický zápach moči může prozradit vážné zdravotní problémy

Fotografie: Freepik

Močení je proces, který je pro tělo nesmírně důležitý a do jeho mechanismu se zapojuje hned několik důležitých orgánů. Vzhled, konzistence a zápach moči proto může být dobrým indikátorem stavu vašeho tělesného zdraví.

Ostatně, o tom už věděli i lékaři ve starověké Číně, kteří z moči vyvozovali nejen fyzický stav, ale i osobnostní charakteristiky. Tak daleko dnes ale nepůjdeme. Pokud se však chcete něco dozvědět o svém zdraví, čtěte dále.

Moč odvádí z těla zplodiny a ty někdy páchnou

Tělo je složitý systém, do jehož funkcí se promítá dlouhá řada faktorů. Také odpadní produkt, jakým je moč, je tvořen velice komplikovanými procesy, a tak je možné na základě její podoby provést poměrně přesnou diagnostiku stavu svého tělesného zdraví.

Jestliže tedy vaše moč začne zapáchat, znamená to, že se ve vašem těle nahromadily některé druhy látek, které v něm obvykle nebývají, a tělo se jich snaží prostřednictvím moči zbavit. Podle způsobu zápachu lze pak docela přesně odvodit příčinu.

Fotografie: Pixabay

1. Dehydratace

Moč je z 95 procent tvořena vodou. Pokud ale tělo není dostatečně hydratované, jsou chemické látky v moči obsažené koncentrovanější a to může způsobit její intenzivnější zápach. Nezapomeňte proto dodržovat pitný režim a vypít denně alespoň 1,5 až 2 litry čisté vody.

2. Infekce močových cest

Zapáchající moč může odkazovat na bakteriální infekci močových cest. Zejména pokud se vyskytnou i další příznaky, jako je svědění ústí močové trubice, zvýšená a nutkavá potřeba močit, výtok či zakalená moč, měli byste neprodleně vyhledat lékaře.

Fotografie: Pixabay

3. Problémy s ledvinami

Nejen infekce ale i další potíže s ledvinami mohou být signalizovány zapáchající močí. Ledviny jsou jedním z hlavních orgánů, které se na tvorbě moči podílejí, a proto i jejich selhávající funkce se na její kvalitě projeví. Pokud moč neobvykle páchne po čpavku, může to být signál toho, že ledviny nejsou schopné správně plnit svoje funkce.

4. Dysfunkce jater

Stejně jako ledviny, také játra jsou důležitou čističkou organismu. Pokud začnou selhávat, v těle se hromadí odpadní látky a ty se pak tělo snaží odstranit prostřednictvím moči a stolice.

Fotografie: Pixabay

5. Cukrovka

Příliš vysokého množství cukru v krvi se tělo snaží zbavit opět močí. Kromě toho, pokud není tělo schopno cukry zpracovat, vytváří náhradní protein zvaný ketony, které nahrazují cukry a bývají přítomné i v moči, která pak zapáchá po síře. Pokud zrovna nedržíte keto dietu, poraďte se raději s lékařem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]