Paraziti, červi, tasemnice, ale i méně známí helminti ročně infikují stovky milionů lidí po celém světě z vody, potravy nebo při osobním kontaktu. Infekce tohoto druhu nahání hrůzu, protože o nákaze nemusí mít pacienti dlouho ponětí a symptomy mohou poukazovat na jiné onemocnění.
Důsledkem může být zhoršení stavu nebo také helmintóza. Jak zjistit, zda netrpíte také parazitickou infekcí? Jaké jsou dva nejčastější druhy parazitů, které ohrožují lidské zdraví?
Nejběžnější parazitární červ? Roup!
Mezi nejčastější parazity, které ohrožují zdraví především dětí, jsou roupy. Roup dětský je hlístice z řádu Oxyurida, samičky kladou během spánku vajíčka a vylézají z konečníku, způsobují onemocnění zvané enterobióza.
Ovlivňují především trávicí trakt a nejnáchylnější jsou děti, protože se lze nakazit fekálně-orální cestou. Právě proto je nutné u dětí dbát na časté mytí rukou po pobytu v přírodě, na pískovišti nebo dětském hřišti.
Příznaky onemocnění enterobiózou
Jak se nákaza enterobiózou projevuje? V první řadě je hlavním příznakem silné svědění v oblasti konečníku doprovázené bolestmi břicha. Děti bývají podrážděné, trpí nevolnostmi a specifický je u nich úbytek hmotnosti, leckdy enterobiózu doprovází potíže a bolesti při močení.
V každém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc, léčba probíhá konvenčním způsobem pomocí účinných přípravků s extraktem z pupenů ořešáku královského nebo česnekového extraktu, případně s účinnou látkou mebendazol.
Až 15metrový červ v těle
Dalším častým parazitem je tasemnice, která bývá jakýmsi symbolem lidských parazitů, protože dokáže žít v zažívacím traktu divokých nebo hospodářských zvířat, ale také člověka. Dorůstá až délky 15 metrů a absorbuje veškeré potřebné živiny, napadá i jiné části těla než střeva, může se dostat do srdce, jater nebo mozku
Nejčastější přenos je kontaminovanou vodou a do lidského traktu se dostává po konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa infikovaných zvířat, včetně ryb nebo krabů.
Příznaky onemocnění tasemnicemi
Různé druhy tasemnic mohou způsobit teniózu, difylobotriozu nebo hemolepiózu, přičemž onemocnění může při napadení mozku a dalších orgánů být i fatální.
Už z toho důvodu není vhodné používat tasemnice jako cílený dietní plán pro shození nadbytku kilogramů. Kromě úbytku hmotnosti totiž onemocnění způsobuje průjmy, svalové a orgánové bolesti, ale může dojít k ucpání střev, poškození svalů a oslepnutí.
Léčba probíhá pomocí medikace, k usmrcení červa postačí už jedna pilulka, poté dojde k jeho vyloučení. V případě, že by část zůstala ve střevě, může opět dorůst.