Ať se jedná o obyčejné roušky, respirátory nebo štíty, s jejich pomocí se vypořádáváme s nemocí COVID-19. Je však potřeba přijmout i další opatření, aby masky fungovaly tak, jak mají. Těchto 6 chyb dělá spousta lidí, a možná si je ani neuvědomuje. Měli byste se jim ale vyhnout, protože jinak ochrana ztrácí smysl.
Kromě roušek si také často myjte ruce
Aby se zabránilo šíření viru, muselo se vydat několik doporučení. To zahrnuje kromě mytí rukou také opatrnost při kašlání nebo kýchání, používání jednorázových pomůcek a další. Je nutné nosit ochranu obličeje, aby se zabránilo v přenosu viru. Pro optimální ochranu je dobré znát chyby, kterých se často lidé dopouštění.
U chirurgických masek by jejich nošení mělo trvat maximální 4 hodiny. U těch vyrobených doma to může být déle, ale potom se musí poctivě vyvařit a dezinfikovat. Musí však dobře uschnout. Dalším problémem je chybné nošení roušky.
Někteří lidé ji totiž nosí pod nosem, což úplně ztrácí smysl, protože kapénky se dostanou volně do vzduchu. Za takových podmínek roušku nemusíte nosit vůbec.
Existuje ale spousta lidí, kteří toto nařízení nerespektují nebo o něm možná nevědí. Zakrytí úst a nosu je ale nejdůležitější podmínkou, aby se virus dále nešířil. Jestli roušku máte v restauraci, nikdy ji nepokládejte na stůl.
Je jasné, že pokud se chcete napít nebo najíst, musíte si ji sundat. Na stole ale nejdete mnoho dalších bakterií, které jen přispějí k přenosu koronaviru dále. Nejlepší možností je nasadit si po návštěvě restaurace čistou roušku.
Rouška nepatří do kabelky a neměli bychom na ni zbytečně sahat
Další chybou je, že si lidé často roušky uklidí do tašky nebo kabelky. Takové uložení ale může způsobit další problémy. Maska se může roztrhnout nebo se na ní opět mohou dostat další bakterie a mikroorganismy. Jednorázové roušky bychom tedy měli opravdu poctivě střídat a mít na každou příležitost připravenou čistou.
Před a po manipulaci s rouškou bychom si měli poctivě umýt ruce. Hlavním rizikem je tady kontakt s virem prostřednictvím rukou poté, co se roušky dotknete. Spousta lidí si hned po sundání masky sahá do očí, což může být velmi nebezpečné. Oči jsou totiž častým zdrojem infekce.
Účinnost masky narušují také hydroalkoholické gely. Jestli je maska mokrá nebo jen vlhká, snižuje se tím její účinnost.