Koronavirus a vysoký krevní tlak. Spojení, které není radno podceňovat

Koronavirus nyní ohrožuje populací celého světa. Zatímco člověk se silnou imunitou ho může zvládnout, rizikové skupiny ne. A do těch se řadí třeba lidé, kteří mají dlouhodobě jiné nemoci. A to nejenom související s plícemi a dýcháním. Začínají se objevovat otázky, které souvisí s tím, zda nás může koronavirus ohrožovat, pokud máme vysoký krevní tlak. A jaká je odpověď?

Data z Itálie a Číny

Že koronavirus může ohrožovat lidi s hypertenzí, tedy lidi s vysokým krevním tlakem, to jasně ukazují data z jiných zemí. Podle ne příliš přesných informací z Číny to vypadá, že 25 – 50 procent hospitalizovaných mělo zároveň vysoký krevní tlak. Pokud se podíváme na data z Itálie, tak u nich se hovoří o čísle kolem 75 procent. To už je celkem jasné potvrzení toho, že hypertenze může člověka řadit do rizikové skupiny.

Jaký je vztah koronaviru a vysokého krevního tlaku?

Nelze říci, že by lidé s vysokým krevním tlakem byli více náchylní k tomu, že koronavirus takzvaně „chytí“. To je samo o sobě nesmysl. Pokud ho ale mají, tak se mohou objevovat podstatně horší příznaky než u zdravějších jedinců se silnou imunitou. Souvislost je zde jasná. Osoby s vyšším krevním tlakem může koronavirus ohrožovat na životě více a tito lidé zcela logicky patří do ohroženější skupiny. Hlavně pokud jde o důsledky samotné nemoci a schopnosti těla poprat se s virem.

Hlídejte svůj tlak

Obecní doporučení je tedy jasné. Pokud v této době nechcete zvyšovat riziko horšího průběhu, hlídejte svůj tlak. Základem je pravidelné měření a případné užívání předepsaných léků, tak jak vám doporučil lékař. Jedině tak bude váš krevní tlak optimální a to může znamenat, že i přes nákazu koronavirem bude průběh nemoci víceméně standardní.

Proč právě krevní tlak?

Objevuje se otázka, proč je to právě krevní tlak, který je také jedním z rizikových faktorů. Obecně nelze říci, že by byl problém právě v tlaku jako takovém. Tím chceme říci, že vysoký krevní tlak mají často osoby obézní, které nežijí zdravě, jsou to osoby starší, jsou to i lidé mající problémy se srdcem, nebo ti s jiným zdravotním problémem. Vysoký krevní tlak je v podstatě jedním z jejich symptomů a tito lidé už jsou rizikovou skupinou obecně.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]