Šrucha zelná je sice plevel, ale málokdo ví, že umí prospět lidskému zdraví

Není plevel, jako plevel. Přesně toto můžeme říci o této rostlině, která se možná vyskytuje i na vaší zahradě. Povíme vám něco, co jste o ní nevěděli. Sice může škodit vaší zahradě, ale pokud jde o vaše tělo, tak tomu velmi výrazně prospívá. Až příště tuto rostlinu na zahradě uvidíte, tak ji rozhodně nevyhodíte.

Je plná unikátních látek

Šrucha zelná má zcela unikátní složení. Pokud se podíváme blíže na to, co obsahuje, tak je to výčet celé řady unikátních látek. A to draslíku, hořčíku, stejně jako i vápníku. Dále je to také vitamín C, stejně jako vitamín E, nebo vitamíny skupiny B. Vše doplňují také omega3 mastné kyseliny. Toto všechno jasně ukazuje na fakt, že rostlina je mnohem prospěšnější než řada jiných.

Co šrucha zelná dokáže?

Vzhledem ke svému složení je celkem jasné, že tento plevel toho dokáže opravdu hodně. Mezi hlavní pozitivní vlastnosti patří třeba to, že dokáže zlepšovat náš kardiovaskulární systém. Zapomínat nelze ani na prevenci, nebo možnou léčbu diabetu druhé typu. Dále je třeba zmínit jak projímavé a diuretické, tak i to, že umí velmi dobře detoxikovat organismus.

Rostlina, tedy chcete-li plevel je i dobrým pomocníkem pro naši kůži. Jak pokud jde o zlepšení její krásy, tak pokud jde o řešení kožních problémů, jako je akné, nebo pokud jde o urychlení hojení. Dalším kladem je to, že šťáva z této rostliny umí blahodárně působit na vše oči. Opomenout nelze také to, že má vliv i na bolest v krku, nebo umí eliminovat bolesti s dásněmi.

Využití šruchy zelné je různorodé

Tento plevel se dá využívat různými způsoby. Mezi ty hlavní se řadí možnost uvařit si z ní čaj a ten pravidelně konzumovat. Stejně tak ji lze i pravidelně žvýkat a tak z ní dostávat účinné látky do těla tímto způsobem. Také se z ní dá vymačkat šťáva, která se hodí hlavně při aplikaci přímo na kůži, na lokální léčbu problémů.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]