Zubní kartáček má doma úplně každý, ať už ten klasický či elektrický. Jakmile přijde jeho čas, vyměníme jej za nový. Ten starý však ještě vyhazovat nemusíte. I poté, co jej k čištění zubů přestanete používat, může nadále sloužit k čištění, ale vaší domácnosti.
Jeho velikost a štětinky jsou ideální pro čištění těsných prostorů. To platí hlavně pro elektrické kartáčky na zuby, které mívají často malinké kartáčové hlavice. Ale nebudeme vás již zbytečně napínat a jdeme na to. Malý zubní kartáček jako velký pomocník při domácím úklidu.
Sprchová hlavice
V domácnostech, kde mají tvrdou vodu, se často stává, že na sprchové hlavici ulpí usazeniny, které ucpávají trysky. Nejsnadnější způsob je vložit hlavici do nádoby s octem a nechat minimálně hodinu, aby ocet usazeniny rozpustil. Pak už stačí jen vzít zubní kartáček a vyčistit. Ten se postará o odstranění uvolněných nečistot.
Čištění spárování
Vyčistit spárování je nimravá a ne zrovna příjemná práce. Připravte si kašičku z octa a jedlé sody a pomocí starého kartáčku na zuby spárování vyčistěte.
Čištění hřebenů
Starý zubní kartáček je skvělý pomocník na čištění hřebenů včetně vlasového kartáče. Odstraní vlasy i ulpělou špínu a mastnotu.
Kuchyňský dřez
Umýt dřez samo o sobě není až tak velký problém. Problémem jsou spíš oblasti kolem odtokového síta, různé záhyby a skulinky i okolí kolem vodovodní baterie. Zubní kartáček je v tomto případě opět velkým pomocníkem.
Šperky
Zubní kartáček je měkký, tudíž nehrozí poškrábání některých šperků. Na čištění použijte zubní pastu anebo pastu vyrobenou z jedlé sody a trochu vodu. Mnohdy postačí i obyčejné mýdlo a teplá voda.
Fén na vlasy
Fén mívá ze zadní strany tendenci zachytávat vlasy a další nečistoty. Kartáček je v tomto případě velmi užitečný a pomůže vám filtr na zadní straně fénu vyčistit.
Čištění oken
Kam se nedostanete rukou, nastrčte starý zubní kartáček. Všechny mezírky, žlábky, rohy a místa kolem okenního kování.
Filtr myčky nádobí
Čas od času je důležité vymýt filtr v myčce nádobí, který zachytává nečistoty. Kartáček je malý s dlouhou rukojetí a dobře poslouží k vyčištění trubkovitých filtrů myček nádobí.
Čištění pračky
Vymývat těsnění kolem bubnu v pračce, to je tedy sousto. Právě tam se totiž tvoří plíseň (černá slizká hmota), která se může odloupnout a stane se, že prádlo musíte vyprat znovu. Připravte si směs z octa a sody a kartáčkem tato místa důkladně vyčistěte.
Kuchyňské náčiní
Kartáčkem skvěle vyčistíte struhadlo, lis na česnek, sítko a jiné drobné kuchyňské náčiní. Použít jej můžete také tam, kde nedáte do nádoby celou ruku a potřebujete důkladně vyčistit strany a dno – třeba vysoké a úzké sklenice, hrníčky apod.
Ošatka
Pokud pečete a máte doma ošatku, asi víte, že by se neměla namáčet, ale pouze kartáčovat na sucho. Kartáček vyčistí drobné mezírky v ošatce.
Obrázek: pixabay.com