Lednička patří mezi základní kuchyňské spotřebiče. Život bez ní si dnes dovede představit jen málokdo. Aby ale potraviny, které v ní uchováváme, zůstaly co nejdéle čerstvé, je zapotřebí mít nastavenou správnou teplotu.
Regulace teploty uvnitř naší lednice dokáže významným způsobem ovlivnit délku trvanlivosti našich potravin. Správná teplota je nejen efektivnější z důvodu trvanlivosti, ale také nám pomáhá neplýtvat zbytečnou energií. Nesprávně zvolená teplota v ledničce má negativní dopad hlavně na maso. Ovlivnit ale může i ostatní potraviny, a proto je vhodné tomuto ukazateli věnovat dostatečnou pozornost. Ideální teplota pro zachování čerstvých potravin je mezi 1 a 5 °C.
Ve správné teplotě nedochází k tvorbě nebezpečných bakterií
V každé části ledničky je zapotřebí uchovávat jiné typy potravin, a to hlavně z důvodu rozdílné teploty. Vařené jídlo, ryby, sýry, jogurty a syrové maso skladujeme co nejvýše, protože v této části lednice je nejnižší teplota. Do dveří ledničky umisťujeme nápoje, máslo a vejce. Je totiž zapotřebí mít na paměti, že dveře se často otevírají. Z tohoto důvodu je to místo, kde je teplota nejnižší. Zásuvka v lednici slouží ke skladování zeleniny a ovoce.
Aby v lednici nedocházelo k tvorbě bakterií, je zapotřebí, aby v lednici byla neustálá cirkulace vzduchu. Výměna suchého a studeného vzduchu totiž zamezuje jejich množení. Zvýšenou pozornost musíme věnovat ledničkám amerického stylu.
Vzhledem k tomu, že jsou větší, je zapotřebí jejich teplotu kontrolovat častěji. Zón s odlišnou teplotou je v těchto lednicích více, a to hlavně z toho důvodu, že mají další vybavení, jako je dávkovač nápojů, vody, nebo dokonce ledu.
Jak správně nastavit a kontrolovat teplotu
Teplotu v lednici můžeme regulovat pomocí termostatu. Ten je ve většině typů lednic již zabudován. Jednoduše stačí nastavit požadovanou teplotu lednice a poté jen kontrolovat display. Ve starších typech lednic nalezneme otočný přepínač, který na požadovanou teplotu nastavíme manuálním otočením. Obvykle je ale označen čísly od 1 do 5, proto je lepší teplotu ověřit teploměrem. Ten umístíme do sklenice vody, kterou necháme v lednici po dobu 8 hodin. Poté zkontrolujeme naměřenou hodnotu.
Pro zajištění optimální teploty uvnitř lednice se doporučuje dodržovat pár zásad. Je doporučeno udržovat lednici plnou. Díky tomu totiž dochází k menším teplotním výkyvům.
Potraviny bychom ale neměli uchovávat v blízkosti větracích otvorů, aby nedošlo k jejich ucpání vedoucímu k omezení cirkulace vzduchu. Důležité je také skladování potravin v jednotlivých zónách, pokud máme v lednici trvanlivé jídlo, není zapotřebí ho mít v nejchladnější části našeho zařízení.
Zdroj: RealSimple