Orchideje se v květinářstvích prodávají zpravidla rozkvetlé, takto však nevypadají po celý a někdy ani tehdy, když by správně měly.
Pokojové rostliny zdobí téměř každou domácnost, jejich údržba však může být dosti náročná. Výjimkou nejsou ani orchideje, jež mají v bytě téměř všichni a musí se o ně pracně starat. Jediné, co od nich přitom chcete, je alespoň pár krásných barevných květů na krátkou chvíli jednou v roce. Když však přijde jejich chvíle, stále orchideje nekvetou a zůstávají z nich jen nevzhledné zelené stonky a změť kořenů.
Rostlina je citlivá na teplo
Jelikož pochází orchidej z teplejších oblastí světa, musíte jí vytvořit takové prostředí, aby se cítila jako doma. V místech, kde roste, navíc dochází k dosti velkým výkyvům denních a nočních teplot, což byste měli zajistit také.
Jedním z důvodů, proč vám nevykvete tak může být skutečnost, že se během dne nachází na místě s příliš nízkou teplotou. Ideální je pro ni takových 25 °C, můžete si přitom dovolit o 3 °C více i méně.
Stejně tak jako teplota denní je důležitá i ta noční, která by měla být ideálně výrazně nižší. Správně by se měla pohybovat okolo 15 °C, nesmí však překročit 18 °C. Pokud by byla dlouhodobě orchidej vystavena vyšším nočním teplotám, něž jaké se doporučují, může to zapříčinit právě to, že nebude kvést. Mimo to je pro ni teplé večerní prostředí natolik nepříjemné, že by mohla sama začít žloutnout či dokonce uhnívat.
Musíte je správně hnojit
Každá rostlina potřebuje pravidelně dodávat do půdy důležité živiny, přičemž orchidej není výjimkou. Může jí však uškodit, když jí do květináče přidáte hnojiva bohatá na dusík, ten jim totiž vůbec neprospívá. Raději zvolte živiny založené na fosforu, po němž by měly začít bujet květy. Těch se na rostlině objeví více, budou větší, barevnější a celkově krásnější, než by byly bez přidaných hnojiv.
Vzduch musí být dosti vlhký
V přirozeném prostředí orchidejí je dosti vlhko, nesmíte však přesáhnout jistou míru, abyste jim naopak neuškodili. Správně by se měla pohybovat vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 procenty, aby se rostlina cítila dobře. Jen v těchto podmínkách dokáže utvořit květy a hezky se zbarvit. Kdyby měla vlhkosti málo, mohla by usychat a odumírat, vysoká míra by pak naopak způsobila uhnívání od kořenů.
Mohl by vám pomoci i led
Namísto zalévání rostlin standartním způsobem můžete zkusit jisté alternativy. Jednou z nich je i pokládání kostek ledu na květináč, které se budou postupně rozpouštět a zároveň rostlinu lehce ochladí. Pokud je k orchideji položíte večer, můžete takto snížit teplotu, v níž se nachází. Tento proces zavlažování zajistí, že rostlina v následujících týdnech vykvete a její lístky budou krásně barevné a velké.
Zdroj: GardeningKnowHow