Achaltekinský kůň vypadá jako anděl. Když se odborníci podívají blíže na nejkrásnější a nejstarší plemeno, objeví unikát

Fotografie: Public Domain

Historie tohoto nádherného plemene sahá do hluboké minulosti. Kůň je svou lesklou kovovou srstí nepřehlédnutelný. A řadí se k těm nejkrásnějším.

Tito koně jsou chováni ve středoasijském Turkmenistánu. Jsou asi 150 cm vysocí a mají nádhernou lesklou srst. Vynikají svou silou a vytrvalostí. Chovají se jako závodní koně, ale jsou vhodní i na drezuru a překonávání dlouhých vzdáleností. Jejich předkem je starověký turkmenský kůň, na němž jezdili válečníci před více než 2 500 lety.

Původ je zatím záhadou

Původ těchto koní je prozatím opředen tajemstvím. Obecně se považuje za jedno z nejstarších čistokrevných plemen. V letech 1929–1949 byly v Pazyryku na Sibiři vykopány zachovalé hroby turkmenských koní, velmi podobných dnešnímu plemenu. Koně byli pohřbeni s veškerým vybavením a pocházejí z doby 500–200 let př. n. l.

Toto plemeno je nebývale vytrvalé a dobře snáší i drsné pouštní podmínky. Dříve byli turkmenští koně součástí válečné kavalerie. Využívala je perská armáda a později se jich zmocnil i Alexandr Veliký, který je také užíval v boji. Tehdy se jednalo o desítky tisíc koní. V současnosti je na světě asi jen 3 500 exemplářů a většina z nich je v Turkmenistánu.

Poznávací znamení: kovová srst

Achaltekinský kůň je díky své lesklé srsti nepřehlédnutelný. Srst může mít černou, černohnědou nebo hnědou barvu. Nejčastěji má však žlutohnědý nádech. Pokud je žlutá barva zastoupena v srsti ještě více, mají koně nádhernou perleťovou barvu. Srst odráží světlo tak, že kůň působí, jako by byl z kovu. Stříbrné a měděné odlesky, které na srsti těchto zvířat můžeme pozorovat, jsou skutečnou pastvou pro oči všech milovníků koní.

Fotografie: Freepik

Stavba celého těla působí také velmi ušlechtile. Jsou to štíhlí koně, ale navzdory tenkému trupu a dlouhému hřbetu jsou velmi silní. Jsou ceněni i pro výborné vlastnosti ve cvalu. Jejich cval je totiž v porovnání s ostatními plemeny velmi unikátní. Je plynulý, bez otřesů a houpání. Jízda na něm tedy musí být velmi pohodlná i v případě, že absolvujete dlouhou vzdálenost.

Povahu má jako věrný pes

Povahově se tento kůň trošku podobá psům. Také si zvykne na jednoho pána a tomu je pak velmi věrný a oddaný. Někdy si umí postavit hlavu, ale celkově se jedná o koně s klidnou povahou. Lidé v Turkmenistánu tyto koně chovali v úctě a přistupovali k nim s velikou péčí a láskou. Považovali je za členy rodiny a možná právě proto jsou tito koně k lidem přátelštější než jiná plemena.

Zdroj: Laowl

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]