Klidná psí plemena, která jsou ideální pro seniory. I v pozdějším věku lze mít domácího mazlíčka

Fotografie: Freepik

Plemena psů jsou velice početná a rozmanitá. Pokud jde o Mezinárodní kynologickou federaci, eviduje již přes 350 oficiálně uznaných psích plemen, z nichž některá jsou plemena národní. O této organizaci je dobré mít základní povědomí, protože vybíráte-li čistokrevného psa, na stránkách federace naleznete také oficiální popis daného plemene, a to nejen z hlediska jeho vzhledu, ale také zejména z hlediska jeho povahy.

Pokud budete volit psa pro člověka, který je již v seniorském věku, je třeba počítat s postupným ubýváním sil. Proto je dobré volit plemena menší, která takový člověk bez problémů zvládne, a také nekonfliktní, která si užívají společnosti svého člověka a neútočí na jiná zvířata. Dobré je myslet také například na náročnost úpravy srsti a případné zdravotní obtíže, které jsou pro některá plemena typické.

Níže uvádíme několik plemen, která byla vyhodnocena jako nejvhodnější pro seniory.

Pudl

Fotografie: Freepik

Velkou předností pudla je jeho vysoká inteligence, příjemná povaha a snadná ovladatelnost. Přestože srst pudlů na první pohled vypadá, že bude velice náročná na údržbu, není tomu tak.

Cavalier King Charles Spaniel

Fotografie: Freepik

Kavalíři patří mezi velice milé společníky, jsou neustále dobře naladění a nejraději jsou poblíž svého pána. Takto byli ostatně i vyšlechtěni. Jejich srst je hedvábná a vyžaduje pouze mytí a rozčesávání.

Bišon

Fotografie: Freepik

Bišonci jsou malí, bílí, velice milí psi, kteří moc neštěkají, což ocení zejména obyvatelé vícepodlažních domů. Při pravidelném kartáčování bišonci jen velice málo línají.

Francouzský buldoček

Fotografie: Freepik

Tito buldočci jsou malého vzrůstu, ale jsou velice statní a poměrně aktivní, ale jen krátkodobě. Brzy se rádi připojí k pánovi a odpočívají s ním. Mají příjemnou, klidnou povahu.

Maltézský psík

Fotografie: Freepik

Maltézský psík je příbuzný s bišonkem a má tak příjemnou povahu, i když u některých jedinců se vyskytuje vyšší štěkavost. Jsou to příjemní rodinní psi, ideální i do bytových podmínek. Srst maltézáčků může dorůst do úctyhodné délky, ale pokud ji budete stříhat nakrátko, příliš nelíná.

Shih-tzu

Fotografie: Freepik

Tito malí psi jsou nenároční na prostor, jsou milí a přátelští a patří mezi velmi vyhledávané společníky. Pokud jde o srst, budete ji muset denně kartáčovat, pokud ji necháte dorůst do plné délky, ale pokud budete vašeho psa pravidelně stříhat, jsou pak nároky na údržbu srsti poměrně nízké.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]